Kontrole graniczne pojawiają się w całej Unii Europejskiej, by wzmacniać bezpieczeństwo narodowe.

Rozpad strefy Schengen?

Jedenaście krajów strefy Schengen, przywróciło te kontrole, by sprawdzać tożsamość, przeprowadzać kontrole paszportowe i kontrole pojazdów.

Reklama

Daily Mail dotarło do raportu UE na temat nowych kontroli, w którym stwierdzono, że wiele krajów uważa kontrole graniczne za konieczne, aby zapobiec "infiltracji" przez terrorystów z Bliskiego Wschodu udających migrantów.

Reklama
Mapa jedenastu krajów, które buntują się swobodnemu przemieszczaniu się w UE / dailymail.co.uk / Fot. Daily Mail

Jak informuje portal Włochy zwiększyły w tym miesiącu kontrole graniczne ze Słowenią, powołując się na wojnę Izraelu z Hamasem jako powód "zwiększonego zagrożenia przemocą w UE" i możliwość przedostania się terrorystów do kraju z powodu "ciągłej presji migracyjnej z lądu i morza".

Słowenia oświadczyła, że przeprowadza kontrole graniczne z Chorwacją i Węgrami oraz że ma do czynienia z "zagrożeniami dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego".

"Klejnot koronny integracji europejskiej"

Układ z Schengen to umowa między państwami europejskimi, która umożliwia swobodne przemieszczanie się osób między krajami należącymi do strefy Schengen bez konieczności odprawy granicznej. Nie ma kontroli granicznej na granicach wewnętrznych, ale kontrole graniczne mogą być przeprowadzane na granicach zewnętrznych. Obecnie strefa Schengen obejmuje 27 krajów, w tym większość państw Unii Europejskiej. Dzięki temu umożliwia ona swobodne przemieszczanie się między krajami bez konieczności posiadania paszportu lub wizy.

Polityka ta, okrzyknięta "klejnotem koronnym integracji europejskiej" przez polityków w Brukseli, znalazła się pod ostrzałem za przyciąganie terrorystów i migrantów.

Według niemieckich urzędników, w tym roku nastąpi największy napływ nieudokumentowanych imigrantów od 2016 roku, kiedy to ówczesna kanclerz Angela Merkel przyjęła syryjskich uchodźców z ich ojczyzny.

Francja przywróciła kontrole na wszystkich wewnętrznych granicach UE.

Reklama

Dania twierdzi, że terroryści, przestępczość zorganizowana i nielegalna imigracja stanowią "poważne zagrożenie" dla jej bezpieczeństwa wewnętrznego. Ogłosiła, że może zacząć sprawdzać pasażerów przylatujących samolotami z innych krajów UE.

Szwecja ostrzega, że monitoruje wszystkie granice UE z powodu islamskiego terroryzmu i poważnego zagrożenia, jakie stanowi one dla bezpieczeństwa narodowego.

Co z Polską?

Polska zaostrzyła kontrolę na granicy ze Słowacją. Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego.