Rzeki, które wyschły do sucha, i uprawy, które zwiędły, są dowodem na poważne konsekwencje suszy w Amazonii. Justino Lira, mieszkaniec regionu, doświadczył tego na własnej skórze, kiedy zobaczył, jak jego uprawy - fasoli, kapusty, kukurydzy, manioku i okry - zostały zniszczone przez suszę. To jest coś, czego nigdy wcześniej nie doświadczyłem - mówi 63-letni Lira w rozmowie z Bloombergaiem.

Reklama

W jego społeczności, liczącej około 170 rodzin, wielu mieszkańców wyjechało do miasta w poszukiwaniu tymczasowej pracy, ponieważ rybołówstwo i rolnictwo rodzinne przestały przynosić dochody - informuje Bloomberg.

Wszyscy, którzy utrzymują się z Amazonii i jej dopływów - od rolników, takich jak Lira, po właścicieli restauracji nad rzeką i liderów międzynarodowych firm - borykają się z najgorszą suszą w historii regionu. Jest to kolejny problem, który pogarsza już i tak niewielkie szanse na przetrwanie amazońskiego lasu deszczowego, kluczowego dla walki ze zmianami klimatu - donosi Bloomberg.

Jakie są przyczyny historycznej suszy w Amazonii?

Reklama

Specjaliści wskazują na połączenie zjawiska El Niño - które jest naturalnym zjawiskiem klimatycznym, które powoduje ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susze i powodzie na całym świecie - z ociepleniem Oceanu Atlantyckiego jako przyczynę obecnej sytuacji, co prawdopodobnie jest zaostrzone przez kryzys klimatyczny. Twierdzą, że poważne susze w Amazonii oraz inne ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak rekordowe powodzie w 2021 roku, prawdopodobnie będą się zdarzać coraz częściej i intensyfikować w miarę wzrostu globalnych temperatur.

Prognozy pokazują, że ekstremalne zjawiska klimatyczne są bardziej prawdopodobne w Amazonii, zwłaszcza ekstremalne susze - powiedziała Erika Berenguer, klimatolog i starszy pracownik naukowy Uniwersytetu Oksfordzkiego w rozmowie z Bloombergiem.

Stan wyjątkowy

Susza bezpośrednio wpłynęła na życie około 600 000 mieszkańców stanu Amazonas, w którym mieszka Lira. Wszystkie 62 gminy tego stanu ogłosiły stan wyjątkowy.

Rzeka to nasza główna arteria łącząca nas z Brazylią i resztą świata - mówi Serafim Correa, sekretarz ds. rozwoju stanu. W Amazonii rzeka dyktuje rytm życia - dodał w rozmowie z Bloombergiem.

Lailton Dias da Silva, 48-letni mieszkaniec Rezerwatu Zrównoważonego Rozwoju Rio Madeira, oddalonego o około 140 mil od miejsca zamieszkania Liry, powiedział Bloombergowi, że 44 społeczności tworzące rezerwat doświadczyły podwójnego ciosu z powodu niskiej produkcji i problemów z transportem łodzią. To całkowicie zaburzyło równowagę w naszym rodzinnym rolnictwie - mówił.

Manaus, stolica stanu Amazonas, liczy ponad 2 miliony mieszkańców i dynamicznie się rozwija. Jest jednak jednym z najbardziej odizolowanych dużych miast Brazylii, zwłaszcza podczas suszy. Gdy poziom wód rzecznych spada, mieszkańcy mieszkający poza stolicą mogą mieć problemy z dotarciem do miasta. Niektórzy kapitanowie łodzi pasażerskich rezygnują z podróży do bardziej odległych części stanu, obawiając się utknięcia na mieliznach lub zderzenia ze skałami - podaje Bloomberg.

Konsumenci zapłacą więcej

Koszty paliwa, lodu, wszystko poszło w górę - mówi José Pereira, 62-letni rybak pracujący na nocnym targu rybnym, który jest zmuszony przerzucić dodatkowe koszty na konsumentów.

Brazylia czołowym eksporterem soi

W ostatnich latach drogi wodne i porty w regionie stały się coraz ważniejsze dla międzynarodowego eksportu zbóż. Brazylia jest czołowym producentem i eksporterem soi na świecie. Sergio Mendes, dyrektor generalny brazylijskiego Krajowego Stowarzyszenia Eksporterów Zbóż, powiedział, że kraj ten nadal jest na dobrej drodze do eksportu rekordowej ilości soi i kukurydzy.

Od ponad stu lat nie było tak źle

Są trudności, ale nic, czego handlowcy nie przewidzieli wcześniej - mówił w rozmowie z Bloombergiem. Rząd Brazylii ogłosił środki mające na celu walkę z suszą na początku października, w tym 138 milionów reali (28 milionów dolarów) funduszy federalnych na pogłębianie dolnego biegu Amazonki w pobliżu Manaus i ujścia Rio Madeira, głównego dopływu. Jednak zaledwie kilka dni później obie rzeki były tak płytkie, że nie mogły przez nie przepływać kontenerowce. Rio Negro w Manaus osiągnęła już najniższy poziom od 1902 roku - donsi Bloomberg.

Kiedy skończy się susza?

Susza rozpoczęła się na początku września, a klimatolodzy przewidują, że potrwa do początku grudnia. Pora deszczowa zwykle zaczyna się pod koniec października lub na początku listopada.

Zmiany klimatyczne są już rzeczywistością dla tych społeczności - mówił w rozmowie z Bloombergiem Valcléia Solidade, kurator ds. rozwoju społeczności w Foundation for Amazon Sustainability, organizacji non-profit z siedzibą w Manaus. Ale nikt nie chce płacić rachunku za inwestowanie w struktury, które zmniejszają wpływ, jaki odczuwają dzisiaj - dodał.

Najgorętszy rok w historii

Bieżący rok był najgorętszym w historii globu, a przyszły ma być jeszcze gorętszy. Naukowcy przewidują słabszą porę deszczową w nadchodzących miesiącach.