Z informacji do jakich dotarł Reuters wynika, że klienci sklepu będą musieli zarejestrować się za pomocą aplikacji mobilnej, uzyskać kod odprawy celnej od ministerstwa spraw zagranicznych i przy zakupach przestrzegać miesięcznych limitów.

Reklama

Posunięcie to stanowi kamień milowy w wysiłkach królestwa, pod przewodnictwem saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana, mającego na celu otwarcie ultrakonserwatywnego kraju muzułmańskiego dla turystyki i biznesu. Trzeba bowiem pamiętać, że spożywanie alkoholu w krajach islamskich jest zabronione.

Otwarcie sklepu z alkoholem, to jak donosi Reuters, część większego planu, nazwanego "Wizja 2030". Plan ten zakłada budowę gospodarki post-naftowej.

Z dokumentów do jakich dotarli dziennikarze, wynika, że nowy sklep powstanie w dzielnicy dyplomatycznej Riyady; dzielnicy, w której mieszczą się ambasady i dyplomaci i będzie "ściśle ograniczony, wyłącznie dla niemuzułmanów.

W dokumencie jednak nie jest określone czy inni niemuzułmańscy emigranci też będą mieli dostęp do sklepu. Źródło Reuters'a twierdzi, że otwarcie sklepu nastąpi w nadchodzących tygodniach.

Pierwszy sklep z alkoholem w Arabii Saudyjskiej

Przypomnijmy, w Arabii Saudyjskiej obowiązują surowe przepisy zabraniające spożywania alkoholu, których nieprzestrzeganie grozi surowymi karami: m.in.: chłostą, deportacją, grzywną lub więzieniem.
Dotychczas alkohol był tam dostępny wyłącznie za pośrednictwem poczty dyplomatycznej lub na czarnym rynku.




W środę rząd Arabii Saudyjskiej potwierdził doniesienia kontrolowanych przez państwo mediów, że nakłada nowe ograniczenia na import alkoholu w przesyłkach dyplomatycznych.
Centrum Komunikacji Międzynarodowej (CIC) stwierdziło, że nowe przepisy zostały wprowadzone w celu zwalczania nielegalnego handlu towarami i wyrobami alkoholowymi.
"Ten nowy proces będzie w dalszym ciągu zapewniał wszystkim dyplomatom ambasad niemuzułmańskich dostęp do tych produktów w określonych ilościach” – stwierdził CIC w oświadczeniu dla Reutersa.

W oświadczeniu nie odniesiono się do planowanego sklepu alkoholowego, ale stwierdzono, że nowe ramy są zgodne z międzynarodowymi konwencjami dyplomatycznymi.

Reklama

Arabia Saudyjska łagodzi kodeksy społeczne

Arabia Saudyjska, która przez dziesięciolecia była mocno zamknięta, w ostatnich latach złagodziła rygorystyczne kodeksy społeczne, takie jak segregacja mężczyzn i kobiet w miejscach publicznych oraz wymóg noszenia przez kobiety zakrywających wszystko czarnych szat, czyli abai.
Władzy księcia Mohammeda towarzyszą zmiany, które obejmują otwarcie kraju dla turystyki niereligijnej, koncertów czy zezwolenie kobietom na prowadzenie pojazdów.
Wspomniany wyżej program "Wizja 2030" obejmuje także rozwój lokalnego przemysłu i węzłów logistycznych, a także ma na celu utworzenie setek tysięcy miejsc pracy dla obywateli Arabii Saudyjskiej.