Jak podaje BBC sklep w słynnym kurorcie Davos, zawiesił kontrowersyjne plakaty z zakazem uderzając w żydowską społeczność. Właściciele biznesu informowali na nich, że nie będą wypożyczać sprzętu Żydom. Teraz wycofali swoją decyzję.

Antysemickie plakaty w Davos

Wielu argumentowało, że sprawa jest wyraźnym naruszeniem szwajcarskich praw przeciwko dyskryminacji i podżeganiu do nienawiści rasowej lub religijnej.

Reklama

Szwajcarska Federacja Gmin Żydowskich wszczęła własne działania prawne, potępiając plakaty jako wyraźnie dyskryminacyjne.

Plakaty w oknie sklepu sportowego informowały klientów, że z powodu incydentów, w tym kradzieży, "nie wynajmujemy już sprzętu sportowego naszym żydowskim braciom".

Oświadczenie sklepu

Sklep w oświadczeniu zaznaczył, że sprzęt często nie był zwracany, a jego personel nie chciał już "kłopotów" z przeszukiwaniem zboczy gór w poszukiwaniu porzuconych nart.

Plakaty zostały zdjęte po burzy protestów. Burmistrz Davos, Philipp Wilhelm, powiedział szwajcarskim mediom: Wszelkie formy antysemityzmu, rasizmu i dyskryminacji muszą być potępione. To nie należy do Davos. Menedżer sklepu przeprosił, zgadzając się, że plakat był "źle sformułowany".