Apel mera Charkowa

O liście, jaki otrzymał od mera Charkowa Ihora Terechowa, Jacek Jaśkowiak poinformował podczas sesji rady miasta 28 maja. - Potrzebują przede wszystkim agregatów prądotwórczych, mają w tej chwili problem już z zasilaniem w energię elektryczną szpitali i takich miejsc najbardziej wrażliwych społecznie. Zestawienie to obejmuje wiele urządzeń. Jesteśmy w trakcie wstępnej wyceny. To są bardzo poważne kwoty – mówił prezydent Poznania.

W trakcie sesji rozmawiano o tym, co Poznań może zrobić dla swojego ukraińskiego miasta partnerskiego. Prezydent wspomniał, że chciałby zaangażować do pomocy pozostałe miasta partnerskie Poznania. Poza Charkowem jest ich czternaście.

Reklama

Poznań i Charków. Miasta podpisały umowę partnerską

Umowę partnerską pomiędzy Poznaniem a drugim najludniejszym miastem Ukrainy podpisano 24 września 1998 r. Współpraca obejmuje takie kwestie, jak: gospodarka komunalna, międzynarodowe targi, zdrowie i opieka społeczna, edukacja, kultura i sport.

W 2022 r., po agresji rosyjskiej na Ukrainę, pod patronatem Poznania ruszyły do Charkowa samochody z pomocą humanitarną. Na przełomie 2022 i 2023 r. radni przekazali 300 tys. zł na pomoc m.in. w odbudowie infrastruktury energetycznej w Charkowie.

Wcześniejsze apele Poznania o pomoc do miast partnerskich spotkały się m.in. z odzewem Hanoweru, który po napływie pierwszych uchodźców z Ukrainy do Poznania w marcu 2022 r. przekazał 1000 łóżek polowych.