Czym jest wirus Nipah?

Wirus Nipah po raz pierwszy został zidentyfikowany w Malezji w 1999 r. podczas epidemii wśród hodowców trzody chlewnej. Od tamtej pory przypadki zakażeń wykrywane były w kilku krajach Azji Południowej i Południowo-Zachodniej. W kilku ostatnich latach śmiertelne zakażenia wirusem notowano także w stanie Kerala w Indiach. Nipah należy do rodziny Paramyxoviridae (paramyksowirusów). Tej samej, do której należą wirusy odry, świnki lub paragrypy.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

"Wirus Nipah może być przenoszony na ludzi przez zwierzęta (głównie nietoperze lub świnie) lub skażoną żywność, a także może być przenoszony bezpośrednio z człowieka na człowieka. Naturalnym żywicielem wirusa Nipah są nietoperze owocożerne z rodziny Pteropodidae. Nie ma dostępnego leczenia ani szczepionki ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Podstawową metodą leczenia ludzi jest opieka wspomagająca" – czytamy na stronie WHO. Odnotowano zachorowania po spożyciu surowego słodkiego soku z drzew palmowych, skażonego wydzielinami nietoperzy. WHO podaje, że podaje, że śmiertelność osób zakażonych wirusem sięga 40-75 proc.

Jak objawia się zakażenie wirusem Nipah?

Reklama

Wirus Nipah powoduje zapalenie mózgu. Początkowymi objawami zakażenia są gorączka i bóle głowy utrzymujące się przez 3–14 dni, do których dołącza się nadmierna senność, zaburzenia orientacji i świadomości. Stan ten prowadzi do śpiączki po 24–48 godzinach. U około połowy pacjentów pojawiają się objawy infekcji dróg oddechowych. Choroba wywołana wirusem Nipah wiąże się z dużym ryzykiem powikłań neurologicznych.

Wirus Nipah w Indiach

Jak poinformował anglojęzyczny portal Times of India, śmierć chłopca zakażonego wirusem Nipah nastąpiła w minioną niedzielę. Lokalne władze podjęły szereg działań mających na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa. Z ostatnich informacji, pochodzących z 23 lipca (wtorek), z późnych godzin wieczornych wynika, że u wszystkich osób które przebadano pod kątem obecności wirusa, testy przyniosły wynik negatywny.

Czy wirus Nipah może spowodować pandemię?

W publikacji WHO pochodzącej z 2018 r. informował, że istnieje pilna potrzeba prowadzenia prac badawczych nad specyfiką wirusa Nipah. W tej samej informacji czytamy, że "Ryzyku międzynarodowego przeniesienia przez owoce lub produkty owocowe (takie jak surowy sok z palmy daktylowej) zanieczyszczone moczem lub śliną zakażonych nietoperzy owocożernych można zapobiec, dokładnie je myjąc i obierając przed spożyciem. Owoce ze śladami ukąszeń nietoperzy należy wyrzucić" – czytamy.