Jak zauważa CNN jedną z głównych przyczyn porażki Kamali Harris jest trudna sytuacja gospodarcza w kraju, m.in. wysoka inflacja. Obecnej wiceprezydent USA nie udało się także zwiększyć poparcia wśród kobiet, choć teoretycznie mogła liczyć na ich większą mobilizację w związku z obietnicami o większym dostępie do aborcji.

Reklama

Niespodziewane poparcie

W tych wyborach wyjątkowe i niespodziewane jest to, że latynoscy wyborcy, a w szczególności mężczyźni w większości poparli Trumpa. W dodatku jak wynika z analiz, od 2016 roku poparcie dla Republikanów w tej grupie systematycznie zwiększa się. Latynoskie kobiety nadal częściej głosowały na Kamalę Harris, ale ta grupa była mniejsza niż popierających Hilary Clinton czy Bidena w przeszłości. Harris utrzymała silną przewagę wśród czarnoskórych mężczyzn i kobiet. Wśród białych mężczyzn przewaga Trumpa zmalała.

Harris wygrała natomiast wśród białych kobiet z wyższym wykształceniem. Jej przewaga w tej grupie wyniosła ok. 20 punktów procentowych. To wynik lepszy od tego, jaki uzyskali zarówno Clinton, jak i Biden.

Na kogo głosowali biali wyborcy?

Biali wyborcy bez wyższego wykształcenia od dawna stanowią podstawę poparcia Trumpa i ta tendencja pozostaje niezmienna. Wśród białych wyborców z wyższym wykształceniem nastąpiła zmiana. W 2016 r. nieznacznie poparli Trumpa, ale w 2024 r. Harris udało się przyciągnąć na swoją stronę 10 proc. tych głosujących.

Harris zdobyła także większe poparcie wśród białych kobiet z wykształceniem wyższym. W porównaniu z poprzednimi kandydatami Demokratów miała ich o około 20 proc. więcej. Wiceprezydent USA straciła natomiast część głosów wśród kolorowych wyborców na wszystkich poziomach wykształcenia.

Reklama

Z analizy CNN wynika także, że młodsi wyborcy coraz częściej głosują na Trumpa, natomiast stracił on poparcie w grupie starszych.

Szukasz ważnych i wiarygodnych informacji? Zaprenumeruj Dziennik Gazetę Prawną