Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych potwierdził w Kalifornii pierwszy przypadek nowego wariantu wirusa mpox. Centrum przekazało, że wirusa zdiagnozowano u osoby, która niedawno wróciła z podróży do wschodniej Afryki.

Zakażona osoba została wypisana z placówki medycznej i teraz przebywa na izolacji w domu, a jej stan się poprawia. Chory był leczony w San Mateo w Kalifornii.

Reklama

Jak można zarazić się mpox?

"Biorąc pod uwagę bardzo niskie ryzyko narażenia społeczeństwa na [nowy szczep mpox], obowiązujące wytyczne dotyczące zapobiegania mpox nie uległy zmianie" - stwierdziła w oświadczeniu dr Kismet Baldwin-Santana, inspektorka zdrowia hrabstwa San Mateo.

Zaraźliwość mpox jest nieduża, ponieważ rozprzestrzenia się on przez bezpośredni kontakt - pocałunki, przytulanie, stosunek seksualny itp.

W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego. Stało tak się po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat.

Co to jest mpox?

Mpox (dawniej: małpia ospa) jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez wirusa Monkeypox virus (MPXV) należącego do rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae, przenoszonego najczęściej przez drobne ssaki. Występuje on głównie w lasach tropikalnych w zachodniej i środkowej Afryce.

Reklama

Czy w Polsce są zachorowania?

W Polsce nie wykryto dotąd przypadków ospy małpiej. Instytucje publiczne prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wydane zostaną zalecenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia dotyczące zapobiegania transmisji w podmiotach świadczących usługi zdrowotne.