Z dokumentów, do których dotarł "Politico", wynika, że Grecja, przy wsparciu Francji i Hiszpanii, zaproponowała ustanowienie unijnego wieku cyfrowej pełnoletniości. Oznaczałoby to, że dzieci i nastolatki mogłyby zakładać konta w mediach społecznościowych tylko za zgodą rodziców. Cel jest jasny – ograniczyć czas spędzany online i ochronić młodych użytkowników przed uzależniającymi mechanizmami.

Temat zyskał rozgłos po decyzji Australii o wprowadzeniu minimalnego wieku 16 lat dla użytkowników niektórych platform społecznościowych. – Musimy odzyskać kontrolę nad życiem naszych dzieci i nastolatków w Europie i wprowadzić cyfrową pełnoletniość od 15. roku życia, nie wcześniej – mówił w 2024 r. prezydent Francji Emmanuel Macron.

Media społecznościowe nie dla dzieci poniżej 15. roku życia

Propozycja ma być omawiana na spotkaniu unijnych ministrów cyfryzacji w czerwcu. Dania, która obejmuje przewodnictwo w Radzie UE, uczyniła z tematu priorytet. – Ochrona naszych dzieci w sieci będzie kluczowym priorytetem nadchodzącej duńskiej prezydencji – zapowiada Caroline Stage Olsen, duńska minister ds. cyfryzacji. Premier Mette Frederiksen otwarcie popiera zakaz mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15. roku życia.

Reklama

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis zaznacza jednak, że nie chodzi o całkowity zakaz, lecz o skuteczną weryfikację wieku i projektowanie usług cyfrowych z myślą o dzieciach – bez uzależniających funkcji.

Reklama

Założenia projektu mogą wywołać sprzeciw cyfrowych gigantów

Projekt zakłada obowiązkową weryfikację wieku na poziomie urządzenia, co może wywołać sprzeciw gigantów technologicznych, takich jak Apple czy Google. Zakłada także ograniczenie "architektury perswazyjnej", czyli funkcji typu autoplay, personalizacji czy natarczywych powiadomień.

Choć Francja już w 2023 roku przegłosowała przepisy blokujące dostęp do mediów społecznościowych dla osób poniżej 15. roku życia, ich wdrożenie pozostaje ograniczone. Dlatego Francja, Grecja i Hiszpania zgodziły się przetestować unijną aplikację do weryfikacji wieku opracowaną przez Komisję Europejską.

Pod dokumentem podpisali się Clara Chappaz (Francja), Dimitris Papastergiou (Grecja) i Oscar López Agueda (Hiszpania). Ich wspólny cel: stworzyć europejskie ramy ochrony dzieci w sieci.