Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Powrót do drachmy, kontrolowane bankructwo... 6 scenariuszy dla Grecji i Unii Europejskiej

30 czerwca 2015, 06:47
Niewypłacalność Hellady nie oznacza jej automatycznego wyjścia z unii walutowej ani tym bardziej z UE. Utrzymanie Aten w strefie euro wymagałoby jednak sporej elastyczności ze strony wierzycieli. Nawet jeśli Grecja nie zapłaci dziś do północy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 1,6 mld euro, nie musi to być od razu uznane za niewypłacalność. MFW może stwierdzić, że ten kraj ma zaległości, co pozwoliłoby Europejskiemu Bankowi Centralnemu utrzymywać pomoc finansową dla greckich banków (EBC może to robić, póki ma jakieś zabezpieczenie, a w przypadku bankructwa takiego zabezpieczenia już nie ma). Gdyby w niedzielnym referendum Grecy poparli propozycje wierzycieli, to mimo oficjalnego stanowiska, że propozycja nie będzie już wówczas aktualna, teoretycznie wierzyciele mogliby do niej wrócić – albo rozpocząć nowe rozmowy. Jednak zbyt wiele w tym scenariuszu jest warunków, aby uznać go za prawdopodobny.
Niewypłacalność Hellady nie oznacza jej automatycznego wyjścia z unii walutowej ani tym bardziej z UE. Utrzymanie Aten w strefie euro wymagałoby jednak sporej elastyczności ze strony wierzycieli. Nawet jeśli Grecja nie zapłaci dziś do północy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 1,6 mld euro, nie musi to być od razu uznane za niewypłacalność. MFW może stwierdzić, że ten kraj ma zaległości, co pozwoliłoby Europejskiemu Bankowi Centralnemu utrzymywać pomoc finansową dla greckich banków (EBC może to robić, póki ma jakieś zabezpieczenie, a w przypadku bankructwa takiego zabezpieczenia już nie ma). Gdyby w niedzielnym referendum Grecy poparli propozycje wierzycieli, to mimo oficjalnego stanowiska, że propozycja nie będzie już wówczas aktualna, teoretycznie wierzyciele mogliby do niej wrócić – albo rozpocząć nowe rozmowy. Jednak zbyt wiele w tym scenariuszu jest warunków, aby uznać go za prawdopodobny. / PAP/EPA / ORESTIS PANAGIOTOU
W sytuacji gdy bankructwo Grecji wciąż się waży, najpilniejszą troską unijnych przywódców jest to, żeby jego konsekwencje okazały się jak najmniej bolesne dla pozostałych państw. "DGP" analizuje scenariusze dla Grecji i unii walutowej na najbliższy czas - od chaotycznego upadku przez podział strefy na euro 1 i euro 2 do kontrolowanego bankructwa i przywrócenia drachmy.
Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama