Zarejestrowani przez PKW kandydaci to: Jacek Wilk z Kongresu Nowej Prawicy, Bronisław Komorowski z Platformy Obywatelskiej, Adam Jarubas - kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, Janusz Korwin-Mikke z KORWiN-u i Paweł Kukiz. Podpisy złożyli i czekają na rejestrację: kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Andrzej Duda, Janusz Palikot z Ruchu Palikota, Magdalena Ogórek i Marian Kowalski.

Reklama

Jeśli wziąć pod uwagę, że Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 23 komitety wyborcze, okaże się, że aż 14 kandydatów ma kłopoty z zebraniem wymaganych przez prawo 100 tysięcy podpisów.

Jak tłumaczy politolog Bartłomiej Biskup, zebranie podpisów jest stosunkowo łatwe dla kandydatów posiadających poparcie dużych partii politycznych. - Pozostałych czeka trudniejsze zadanie - dodaje specjalista

Jedną z osób, którym nie udało się zebrać kwalifikowanej liczby podpisów potrzebnych do rejestracji w wyborach, jest Anna Grodzka. O zakończeniu kampanii wyborczej kandydatki Partii Zielonych poinformował jej sztab wyborczy. Grodzkiej udało się zebrać 85 tysięcy głosów. Anna Grodzka zapowiedziała w radiowej Trójce, że jej partia wkrótce wyda komunikat, którego z kandydatów poprze w wyborach. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Zgodnie z prawem wyborczym wszystkie podpisy zebrane przez kandydatów na prezydenta powinny trafić do PKW.

Reklama

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie połowy ważnych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

W poprzednich wyborach prezydenckich PKW przyjęła zawiadomienie o utworzeniu 17 komitetów wyborczych - ostatecznie zarejestrowano 10 kandydatów.