Na pożegnanie z rządem premier przyniósł gruby raport, w którym - jak mówił - są spisane wszystkie sukcesy jego gabinetu. Jakie to osiągnięcia? Znaczący rozwój gospodarki: 1,2 miliona nowych miejsc pracy, reforma finansów publicznych i obniżenie podatków. Jako poważne osiągnięcia wymienił również walkę z korupcją i przygotowanie Polski do przyjęcia rekordowych dopłat z Unii Europejskiej.

Reklama

Premier chwalił się również umocnieniem stosunków z USA i rozpoczęciem przygotowań do uruchomienia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Powodem do chluby, jest - zdaniem Kaczyńskiego - także nasza twarda obecność w UE. "Zerwaliśmy z polityką klientyzmu i kłaniania się w pas i twardo stawialiśmy nasze interesy na pierwszym miejscu" - powiedział premier.

"Możemy kończyć misję naszego rządu z podniesionym czołem. Mamy dobrą sytuację gospodarczą, mamy zdecydowanie umocnioną pozycję Polski w Europie. To świetny punkt startu do dalszych działań" - mówił Kaczyński i dodał, że bardzo żałuje, że misja jego rządu została przerwana w połowie.

Premier podziękował ministrom za ciężką pracę. Potem złożył dymisję na ręce Lecha Kaczyńskiego. "Za dwie, trzy godziny przyjmę tę dymisję" - zapowiedział prezydent. Jak dodał, zadanie utworzenia nowego gabinetu powierzy Donaldowi Tuskowi.

"Życzyłbym sobie, żeby w połowie kadencji parlamentu, który dziś rozpoczyna działalność, szef rządu mógł mi złożyć raport z podobnymi osiągnięciami. A nie będzie to łatwe" - powiedział prezydent.