Ambasada podkreśliła w komunikacie, że w ramach 8-dniowej podróży po naszej części Europy, która odbędzie się w dniach 15-23 marca, książę Karol wraz z małżonką oprócz Polski odwiedzi Węgry i Republikę Czeską.

Reklama

"Planowane wizyty podkreślają wagę, jaką rząd brytyjski przykłada do stosunków z partnerami z Europy Środkowej po dwudziestu latach od upadku Muru Berlińskiego" - podkreślono w komunikacie w sprawie wizyty. Jej tematyka - zapowiada ambasada - obejmie m.in. współpracę w zakresie ochrony środowiska naturalnego, wojskowości, spraw dotyczących społeczności wyznaniowych i mniejszości, zagadnień kulturalnych oraz kwestii związanych z zatrudnieniem młodzieży.

Podczas wizyty w Warszawie książęca para spotka się m.in. z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem, z żołnierzami szykującymi się do wyjazdu do Afganistanu oraz młodymi muzykami świętującymi dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

Jak wynika z komunikatu ambasady Książę Walii i księżna Kornwalii "zapoznają się również z jednym ze sztandarowych przedsięwzięć służących ochronie środowiska naturalnego we wschodniej części kraju".

Z Polski para książęca uda się na Węgry, a swoją ośmiodniową podróż zakończy w Republice Czeskiej.

Reklama

Brytyjska Ambasada podkreśliła w komunikacie, że jak dotąd książę Walii złożył trzy oficjalne wizyty w Polsce i na Węgrzech, a Republikę Czeską odwiedził cztery razy (dwukrotnie za czasów Czechosłowacji). Księżna Kornwalii złoży oficjalne wizyty w Republice Czeskiej i na Węgrzech po raz pierwszy. Camilla Parker Bowles gościła już w Polsce w 2008 roku, towarzysząc księciu Walii podczas jego wizyty w Krakowie.

Niewykluczone, że książęca para może odwiedzić Podlasie. O przymiarkach do wizyty mówią nieoficjalnie i anonimowo m.in. źródła samorządowe w Podlaskiem oraz w Białowieskim Parku Narodowym, zaznaczając, że nie wolno im oficjalnie wypowiadać się na ten temat. Informacji tych nie potwierdza ambasada brytyjska.

Według spekulacji prasowych, książę Karol miałby w Podlaskiem odwiedzić tatarskie zabytkowe meczety w Bohonikach i Kruszynianach oraz najstarszy polski park narodowy - białowieski.