W związku z wysokimi stanami wody na rzece Wiśle wojewoda pomorski wprowadził w niedzielę alarm powodziowy w powiatach: gdańskim, malborskim, kwidzyńskim, tczewskim, sztumskim i nowodworskim - poinformował PAP rzecznik wojewody.
Alarm ogłaszany jest w sytuacji gdy poziom lustra wody zbliża się do stanów alarmowych - poinformował w komunikacie rzecznik Roman Nowak.
Starostowie powiatów leżących nad Wisłą zostali zobligowani do podjęcia działań określonych w planach operacyjnych ochrony przed powodzią. Ogłoszenie alarmu oznacza pełną gotowość wszystkich służb do działania oraz stałe monitorowanie sytuacji. Powiatowe Zespoły Zarządzania Kryzysowego pełnią całodobowe dyżury.
"Przewiduje się, że fala kulminacyjna dotrze do województwa pomorskiego we wtorek. Ocenia się, że jej wysokość nie przekroczy korony wałów. Długi czas przepływu wody może jednak powodować przesiąki i uszkodzenia wałów. W takiej sytuacji są możliwe lokalne podtopienia, które mogą skutkować koniecznością ewakuacji" - czytamy w komunikacie.
Szczecin nie czeka z założonymi rękami
Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz wprowadza od poniedziałku stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Szczecina i powiatów: myśliborskiego, gryfińskiego, polickiego i goleniowskiego.
Z najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że fala kulminacyjna na Odrze, która osiągnie Słubice(Zachodniopomorskie) w piątek, może przekroczyć poziom alarmowy rzeki nawet o 210 - 230 cm.
Nowa prognoza różni się od opracowanej wcześniej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, która zakładała znaczne spłaszczenie fali z południa Polski. Według najnowszych informacji wzrost poziomu rzeki o ponad 2 metry zagraża bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu terenów położonych wzdłuż Odry.
Z analiz Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego wynika, że na odcinku od miejscowści Boleszkowice do Widuchowej (Zachodniopomorskie) ok. 100 budynków jest zagrożonych podtopieniem i ok. 350 osób przewidzianych do ewentualnej ewakuacji.
W związku ze zmianą przewidywań, wojewoda zalecił przeprowadzenie kontroli stanu przygotowania zagrożonych powodzią samorządów. Kontrole przeprowadzi komisja złożona z przedstawicieli Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz ekspertów z zakresu hydrologii oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
"Kontrola rozpocznie się od poniedziałku i obejmie gotowość służb reagowania kryzysowego, sanitarno-epidemiologicznych, weterynaryjnych, ochrony środowiska, policji, straży pożarnej oraz służby zdrowia" - powiedział Zydorowicz.
Sprawdzona zostanie także poprawność planów operacyjnych ochrony przed powodzią, procedury pogotowia i stanu alarmowego, skuteczność działania lokalnych systemów wczesnego ostrzegania ludności. Przeprowadzona zostanie wizja terenów zagrożonych powodzią pod kątem zabezpieczenia szpitali i placówek służby zdrowia, obiektów użyteczności publicznej, ujęć i oczyszczalni wody, wysypisk śmieci i odpadów oraz innych obiektów, których uszkodzenie lub zniszczenie może powodować zagrożenie bezpieczeństwa.
Wnioski z kontroli będę przekazywane wojewodzie, który w razie potrzeby, w trybie pilnym będzie wydawał samorządom zalecenia.
Wojewodowie zachodniopomorski i pomorski wprowadzają stan pogotowia przeciwpowodziowego. W pomorskiem będzie obowiązywał on w rejonie gdańskim, malborskim, kwidzyńskim, tczewskim, sztumskim i nowodworskim. Na pomorzu zachodnim, oprócz Szczecina obejmie powiaty myśliborski, gryfiński, policki i goleniowski.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama