Inne / fot. Michal Rozbicki
Reklama

Biało-czerwona symbolika narodowa zaczęła się na balu wydanym przez króla Stanisława Augusta z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja - przypomniał marszałek. Król poprosił zaproszone panie, by ubrały się w białe suknie i przepasały czerwonymi szarfami na znak radości z wielkiego osiągnięcia narodu polskiego.

"I tak powinno być, by flagę narodową, czcić, wielbić, szanować, myśleć o niej w kategoriach wielkiego doświadczenia narodowego i państwowego, ale jednocześnie ważne jest, aby robić to w taki sposób, żeby było w tym jak najwięcej miejsca na radość" - powiedział marszałek w czasie centralnych obchodów Święta Flagi Narodowej na warszawskim placu Zamkowym.

Flagę trzeba szanować

Flaga to nie zwyczajny kawałek materiału, tylko symbol suwerenności naszego państwa. Dlatego każdy obywatel jest zobowiązany otaczać ją czcią i szacunkiem. Za znieważanie symboli narodowych - w tym flagi - kodeks karny przewiduje surową karę. Za publiczne zniszczenie flagi grozi kara grzywny, a nawet rok pozbawienia wolności.

Zgodnie z artykułem 28 Konstytucji, barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Więcej na temat polskich barw narodowych znajdziemy w ustawie z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Reklama

A wszystko zaczęło się 7 lutego 1831 roku, kiedy to Sejm Królestwa Polskiego uchwalił specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Barwy narodowe wywodzą się od kolorów herbów Królestwa Polskiego (biały orzeł na czerwonym tle) i Wielkiego Księstwa Litewskiego (pogoń, czyli biały rycerz na czerwonym tle).

Jak wieszać flagę?

Zwykle wieszanie polskiej flagi nie przysparza nikomu problemu. Kolor biały musi się znaleźć nad czerwonym. Ale i tu zdarzały się wpadki - największą zaliczyli urzędnicy prezydenta Kaczyńskiego, gdy na samochodzie prezydenta RP umieścili flagę Monako.

Jeszcze więcej trudności przysparza wieszanie flagi w układzie pionowym. Należy pamiętać, że kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

Po co dzień flagi?

Dzisiejsze święto ustanowił Sejm w 2004 roku. Wprowadzono wówczas zmiany do ustawy z 1980 roku, dzięki czemu dzisiaj każdy ma prawo polską flagę eksponować. Jest jeden warunek - musi się ona znaleźć w miejscu, w którym będzie otoczona czcią i szacunkiem.

Drugi maja został na święto flagi wybrany nieprzypadkowo - w czasach PRL po obchodach 1 Maja wszystkie flagi pośpiesznie ściągano, aby w rocznicę Konstytucji 3 maja nic na niebie nie powiewało.