11-letni Jacek Włodarczyk z Olsztyna ma w domu komputer, ale bez połączenia. Z internetu korzysta więc tylko dwa razy w tygodniu w szkole na lekcjach informatyki i czasem dodatkowo na przerwach. Jego młodsze rodzeństwo nigdy jeszcze nie wchodziło do sieci, podobnie jak rodzice. "Internet w domu jest wciąż za drogi" - kwituje ojciec Jacka, Marcin Włodarczyk.

Reklama

Na Zachodzie to zjawisko nazwano już dawno: to wykluczenie cyfrowe, element degradacji społecznej osób, które na co dzień nie mogą surfować w sieci. Trudniej im znaleźć pracę, trudniej uzyskać informację, o wiele trudniej przekwalifikować się i zdobyć potrzebną wiedzę. Tym bardziej, że ofiarami wykluczenia cyfrowego są w zdecydowanej większości osoby słabo sytuowane.

Skutkiem tego osoby bez dostępu do internetu jeszcze bardziej oddalają się od głównego nurtu rozwoju. "Mimo że rośnie ogólny poziom korzystania z internetu, różnice dotyczące korzystania z sieci wśród grup wiekowych, ze względu na wykształcenie, zatrudnienie i poziom dochodów, pozostają znaczne" - mówi prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztof Głomb.

Takich wykluczonych cyfrowo gospodarstw jest, według GUS, w Polsce blisko 60 proc., czyli ponad 8 mln. "Osoby bez dostępu do internetu ponoszą wymierne straty: zamiast załatwić coś z domu, tracą czas i paliwo, żeby dojechać do banku. Za zakupy też płacą więcej, niż mogliby zapłacić, kupując w internecie" - mówi Dominik Batorski, autor pierwszych w Polsce badań korelacji między brakiem dostępu do najnowszych technologii a wykluczeniem społecznym.

Z badań tych wynika, że jest wyraźny związek między korzystaniem z komputera i internetu a lepszym funkcjonowaniem na rynku pracy. Użytkownicy technologii nie tylko zajmują lepsze pozycje na rynku, ale mają też większą szansę uniknąć bezrobocia. Z internetu nie korzysta blisko połowa Polaków, ale wśród bezrobotnych i beneficjentów opieki społecznej odsetek ten rośnie odpowiednio do 64 i 73 proc. "Równy dostęp do internetu to jeden z głównych warunków Polski równych szans" - mówi DZIENNIKOWI Batorski.