Do produkcji komórek używa się silnie toksycznych metali ciężkich, takich jak kadm, rtęć czy ołów. Każdy wyrzucony na śmietnik aparat może skazić jeden metr sześcienny gleby i nawet 400 litrów wody.

W radiu, prasie i na billboardach już pojawiły się reklamy zachęcające użytkowników, by oddawali stare telefony do recyklingu. – Chcemy zebrać ich jak najwięcej - mówi „Dziennikowi” Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play. Klienci mogą oddawać stare aparaty w punktach, prowadzonych bezpośrednio przez operatorów Plusa, Ery, Orange'a i Play. – Tam każdy przyniesiony telefon zostanie przyjęty na 101 procent - deklaruje rzecznik Orange Wojciech Jabczyński. Adresy takich punktów na terenie całego kraju można znaleźć na stronie www.oddajtelefon.pl.

Reklama

Gwarancji przyjęcia aparatu nie dają natomiast salony prowadzone przez inne firmy. Jednak część z nich przyłączyła się już do akcji czterech operatorów, w pozostałych zaś przynajmniej o niej słyszano. – Oczywiście, zbieramy telefony i baterie w sklepie. Mamy specjalne pudełeczko - zapewnia nas sprzedawca salonu w Toruniu, prowadzonego przez Lemar Telekom. – U nas nie ma zbiórki... ale Alfa podobno zbiera - odpowiada pracownik jednego z punktów w Olsztynie. Sprawdziliśmy: olsztyńska Alfa rzeczywiście zbiórkę prowadzi.

Marcin Gruszka zapewnił „Dziennik”, że wkrótce w każdym sklepie, który ma umowę z firmą Play, stanie oznakowany pojemnik na niepotrzebne aparaty. Z kolei pośrednicząca w przetwarzaniu telefonów krakowska firma Biosystem przekonuje, że urządzenia zebrane przez operatorów nie będą zanieczyszczać środowiska. – Metale ciężkie występują w bateriach, które oddajemy do neutralizacji specjalistycznym firmom. Z pozostałej części urządzenia oddziela się plastik i metal - mówi nam Monika Wasilewska z Biosystemu.

Reklama

Choć w naszym kraju zainteresowanie nowinkami technicznymi jest spore i klienci chętnie inwestują w nowoczesne aparaty, nikt jak dotąd nie myślał o pozbywaniu się starych. – Pojemnik stoi tu od dwóch-trzech tygodni. Skorzystała z niego jedna osoba. W tym samym okresie sprzedaliśmy jakieś 150-200 telefonów - mówi nam pracownica jednego z salonów firmy Lemar Telekom. Niskie zainteresowanie recyklingiem potwierdzają też w Orange. – W zeszłym roku we wszystkich naszych salonach zebraliśmy tylko 200 kilo telefonów. To bardzo niewiele, jeśli pomyślimy, ile waży jeden przeciętny aparat - mówi Jabczyński.

W Polsce od początku roku obowiązuje ustawa, nakazująca zbiórkę starych telefonów w ilości przynajmniej 24 procent liczby sprzedawanych aparatów. Producenci będą rozliczani z jej realizacji pod koniec roku.