"Kiedy jesteś w lesie razem z szympansem, największe wrażenie robi to, że ty posługujesz się kompasem lub nawigacją GPS, a on zdaje się sam z siebie doskonale wiedzieć, w którą stronę ma iść" - mówi Christoph Boesch z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku.

Reklama

Niemieccy badacze spędzili 217 dni w dżungli Wybrzeża Kości Słoniowej, badając trasę, jaką małpy przemierzają od świtu do zachodu słońca. Śledząc szympansy, monitorowali ich wędrówkę za pomocą nawigacji GPS. Małpy przemieszczały się od jednego punktu do drugiego w linii prostej, szybko i zdecydowanie. Zwalniały dopiero wtedy, gdy były blisko celu. To doprowadziło naukowców do wniosku, że orientację w terenie zapewniają im nie tylko znajome punkty. Małpy poruszają się po dużych przestrzeniach we wcześniej obmyślonym kierunku.

W ciągu jednego dnia szympans potrafi odwiedzić 15 wybranych drzew na obszarze 17 kilometrów kwadratowych, gdzie średnio jest ich 12 tysięcy. Szympansy potrafią też modyfikować i urozmaicać swoją trasę, licząc na większą dostępność pokarmu lub dla zmniejszenia konkurencji z innymi osobnikami ich gatunku. "Najprawdopodobniej planują one trasę na długo, długo wcześniej" - przypuszcza inny członek wyprawy, Paul Garber z uniwersytetu w Illinois.