To tworzona przez pisarzy, psychologów, ale także samych rodziców lista książek, które można przeczytać dziecku, by pomóc mu w kryzysowej sytuacji.

”Kiedy urodziłam drugie dziecko, bałam się, jak zareaguje na to starsza córka. W poradnikach nie było żadnych dobrych wskazówek. Pomogła dopiero książeczka o małej Basi, która po narodzinach braciszka czuje się zaniedbana” opowiada Karolina Małkowska z Warszawy.

”Czytałam ją córce i okazało się, że dokładnie wie, dlaczego Basia jest obrażona na rodziców. Ta książka ułatwiła nam trudną rozmowę o młodszym bracie” - dodaje.

Reklama

Jak twierdzą pomysłodawcy Książkowego Pogotowia Ratunkowego, trudne tematy to wszystkie te, z którymi dziecko nie może sobie poradzić, więc zadaje pytania starszym albo co gorsza, zamyka się w sobie. To może być bulimia, anoreksja albo burzliwe dorastanie. Zdaniem jednej ze współ autorek akcji Iwony Hardej z portalu bromba.pl, czasem wystarczy, że książka pomoże dziecku wyobrazić sobie, co je czeka. ”Na przykład przed wizytą u lekarza rodzice często mówią, że to nie boli. Takie wyjaśnienie dziecku nie pomoże” - mówi Hardej. Właśnie dlatego opis robienia zastrzyku w jednej z książek z serii ”Mądra mysz” brzmi tak: ”Trochę szczypie, ale noga przestaje boleć”.

Pisarka Joanna Papuzińska podkreśla, że dzięki takim lekturom dzieci zrozumieją, że nie są same, bo inni przeżywają podobne problemy. ”Ostatnio moją uwagę zwróciły opowiadania Pawła Beręsewicza ze zbioru ”Ciumkowe historie, w tym jedna smutna”. Jedno z nich mówi o chłopcu, który przeżywa lęk przed Pierwszą Komunią. To może być punkt wyjścia do dyskusji o takiej sytuacji” - dodaje.

Reklama

Lista polecanych książek znajdzie się na stronie www.bromba.pl oraz na portalu MiastoDzieci.pl. Własne tytuły mogą też proponować rodzice. Wszystkie propozycje ocenią psychologowie i to oni ostatecznie zadecydują, czy dana pozycja rzeczywiście ma działanie terapeutyczne.

”Jako dorosłe dziecko alkoholika weszłam w macierzyństwo z ogromnym bagażem problemów, a teraz staram się pomagać swoim dzieciom w borykaniu się z sytuacjami, które są ponad ich siły. Trafiłam na wiele wspaniałych tytułów, takich jak np. ”Ogród” Georga Maaga, który mówi o śmierci bliskiej osoby, a także ”Hipopotam” Anny Moszyńskiej o problemach z zasypianiem we własnym łóżeczku” - tłumaczy Magdalena Brzezińska z Bielska-Białej.