Pchły, kleszcze i nicienie? Wielu Europejczyków jest przekonanych, że to problem zwierząt dzikich lub bezdomnych i nie dotyczy ich domowych ulubieńców. Tymczasem najnowsze badania wykazały, że wskutek zmian klimatycznych insekty rozmnażać się będą coraz szybciej, a przez łagodne zimy niektóre z nich pozostaną aktywne cały rok. Choroby takie jak gorączka plamista, do tej pory przenoszone przez kleszcze tylko w ciepłym klimacie, coraz częściej spotyka się już w Polsce, Niemczech czy Belgii. W Europie pojawiły się też kleszcze typu lxodidae, które roznoszą zapalenie mózgu u psów i koni.

Reklama

Jednocześnie francuscy naukowcy z lyońskiego instytutu weterynarii ostrzegają przed pchłami, które mogą zarazić kota czy psa zwierzęcą odmianą tyfusu. Claudio Genchi z uniwersytetu w Mediolanie zauważył natomiast, że coraz wyższe temperatury w środkowej Europie sprawiają, iż tamtejsze czworonogi narażone są na występowanie nicienia, który w wysokiej temperaturze łatwiej zagnieżdża się w organizmie komarów.

Wszystkie te niespotykane dotąd choroby pojawiać się będą w naszej szerokości geograficznej wraz z dotąd niespotykanymi u nas insektami. Naukowcy przewidują też, że rodzime owady mogą stać się bardziej liczne, jeśli zimowe mrozy przestaną w naturalny sposób regulować ich liczbę.