6 marca tego roku: związkowcy z zakładów zbrojeniowych przybyli do stolicy, protestować przeciw planom zwolnień w ich zakładach. Płoną opony, powiewają transparenty, słychać gwizdki i trąbki. W tłumie wyróżniają się pracownicy Huty Stalowa Wola, wyekwipowani w długą rurę z dospawanym celownikiem i napisami „donaldówka” oraz „HSW”. Demonstranci używają jej jak moździerza: wrzucają do niej petardę, która eksploduje, wyrzucając kłąb dymu. Pod ostrzał trafia kancelaria premiera. Po demonstracji policja zatrzymuje autobus związkowców wracających do domu – „donaldówka” zostaje skonfiskowana. Ale to nie koniec sprawy.

Reklama

Rurę zbadał powołany przez prokuraturę biegły i uznał, że to „samodziałowa broń palna”. – To moździerz. W tej rurze można umieścić pojemnik z gwoździami i wyrzucić za pomocą racy lub petardy – mówi nam Robert Myśliński, szef prokuratury Warszawa-Śródmieście, która prowadzi sprawę. – Cytuję opinię biegłego: „urządzeniem tym posługują się bojówki palestyńskie w walce z Izraelem” – dodaje prokurator.

Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście kawałek rury znajduje się w arsenałach terrorystów. – Kiedy oglądałem relacje z demonstracji, od razu pomyślałem, że to takie same wyrzutnie, jakich używa Hezbollah i Hamas – mówi nam Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu Collegium Civitas. – One mają zasięg kilkudziesięciu lub ponad stu metrów, wszystko zależy od siły ładunku. Miotać można granaty, kamienie, wszystko – mówi Liedel.

Rura zaczyna więc wyglądać rzeczywiście groźnie. Ale dla związkowców sprawa wygląda jak żart. – Jak wezmę rurę i komuś przyłożę w głowę, to też to będzie broń – irytuje się szef „Solidarności” z HSW Henryk Szostak. – Odpalaliśmy z niej petardy, żeby ludzi nie poraniło. Gdzie tam jest broń, gdzie jest pocisk? Tylko hałas! – mówi Szostak.

Reklama

Problem w tym, że zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o broni i amunicji bronią może być prawie wszystko. – Proszę w sklepie z hydrauliką kupić rurę o średnicy trzy czwarte cala – mówi nam Piotr Litwin, ekspert balistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Potem włożyć do jednego końca nabój myśliwski kaliber 16, pasuje idealnie, i uderzyć młotkiem w spłonkę. Padnie strzał, a rura w tym momencie stanie się lufą – tłumaczy Litwin. Z ustawy wynika bowiem, że bronią palną jest każde urządzenie zdolne za pomocą spalania ładunku wybuchowego do miotania na odległość pocisku lub substancji groźnych dla życia lub zdrowia.

Treść ustawy dla związkowców to zaskoczenie. – Jak chodziliśmy za SLD, to nazywaliśmy tę rurę „millerówką”. Ktoś sobie teraz uświadomił, że to broń? To dla mnie głupota – mówi Szostak.

Według Krzysztofa Liedla ustawa o broni nie jest dobra, ale jest obowiązującym prawem. – I z ustawy wynika, że użycie przedmiotu decyduje o tym, czy stał się on bronią, czy nie – tłumaczy Liedel. Prokuratura nie zdecydowała jeszcze o postawieniu komukolwiek zarzutów posiadania broni bez zezwolenia, ale nie wyklucza, że związkowcy je usłyszą. Za taki czyn grozi do ośmiu lat więzienia.