"Nie ma dowodów, mogących posłużyć do przypisania Kornatowskiemu winy za przestępstwa" - stwierdził sąd. I kazał Rokicie przeprosić byłego szefa policji, m.in. za nazwanie go wyjątkowo nikczemnym prokuratorem, który hańbi polską policję.

Reklama

Informacje o tym, że Kornatowski - prokurator w PRL - mógł być zamieszany w ukrywanie zabójstwa Tadeusza Wądołowskiego w 1986 r., pojawiły się w tzw. raporcie Rokity. Tak potocznie mówi się na sprawozdanie sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania działalności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w latach 1989-91.

Kornatowski od początku zdecydowanie zaprzeczał tym zarzutom i dlatego wytoczył Janowi Rokicie proces cywilny.

Treść tzw. raportu Rokity ujawnił w marcu tego roku DZIENNIK. Nazwisko Kornatowskiego pojawiło się w nim na liście setki milicjantów, esbeków i prokuratorów, którzy powinni odpowiedzieć karnie za swoje czyny w PRL-u.

"Szanuję pracę komisji posła Rokity, która ocaliła od zapomnienia wiele ciemnych spraw PRL, ale w tej sprawie po prostu się myli" - mówił wtedy DZIENNIKOWI sam Kornatowski.

"Kornatowski wbrew wszystkim procedurom, wbrew kodeksowi postępowania karnego, spotkał się z ekspertem od sekcji zwłok. Kazał mu sfabrykować dowód, że bicie nie ma związku ze śmiercią" - twierdził w marcu w rozmowie z DZIENNIKIEM ówczesny poseł PO Jan Rokita.

Odtajniony kilka lat temu dokument opisuje 91 przypadków zabójstw, przeważnie opozycjonistów. Wśród nich był Tadeusz Wądołowski, który - po zatrzymaniu w 1986 roku w komisariacie kolejowym w Gdańsku - nagle zmarł.

Oficjalną przyczyną była niewydolność serca. Jednak bliscy ofiary twierdzili, że Wądołowski został brutalnie pobity przez milicjantów. Kornatowski jako młody prokurator miał prowadzić przesłuchania tak, by zatuszować sprawę - pisał DZIENNIK.