Jak dodał Maksjan, podpułkownik Karol Kopczyk i major Jarosław Sej nie przywieźli ze sobą żadnych dokumentów ani protokołów. "Nie ma nawet takiej możliwości formalno-prawnej; materiały te trafią do Polski w taki sam sposób, jak inne dokumenty dotychczas przekazane z Rosji" - powiedział.

Reklama

Maksjan zaznaczył także, że szczegółów pobytu prokuratorów w Rosji dotyczyć będzie konferencja prasowa zaplanowana na piątek w siedzibie Prokuratury Generalnej. Dodał, że na konferencji będą obecni śledczy, którzy byli w Moskwie.

Celem wyjazdu prokuratorów, jak informowano wcześniej, było zapoznanie się ze zgromadzonym w toku rosyjskiego śledztwa materiałem dowodowym oraz udział w przesłuchaniach świadków - osób obecnych 10 kwietnia ubiegłego roku w wieży kontrolnej smoleńskiego lotniska.

Ppłk Kopczyk informował w środę w Moskwie, że wraz z majorem Sejem wykonali wszystkie zadania, które zaplanowali i o których zrealizowanie strona polska wystąpiła w skierowanym do Rosji wniosku o pomoc prawną. "Przesłuchaliśmy cztery osoby, ale łącznie odbyło się sześć przesłuchań. Wynikało to z potrzeby zadania przez nas dodatkowych pytań, na co strona rosyjska wyraziła zgodę. Pytania te zostały przez nas zadane" - powiedział prokurator polskim dziennikarzom w stolicy Rosji.

Kopczyk nie chciał podawać żadnych szczegółów. Potwierdził jedynie to, co ujawniła strona rosyjska - że pytania polskich prokuratorów dotyczyły kwalifikacji kontrolerów lotów, przygotowania lotniska do przyjęcia polskiego samolotu i decyzji podjętych przez grupę kierowania lotami.

Kopczyk potwierdził także, że w zeszły piątek polscy prokuratorzy uczestniczyli w Komitecie Śledczym Federacji Rosyjskiej w otwarciu sejfu, w którym przechowywane są oryginały nagrań z czarnych skrzynek z rozbitego Tu-154M, i w kopiowaniu ich zawartości. Informację taką przekazał wcześniej Komitet Śledczy FR.

"Polscy prokuratorzy wojskowi otrzymali odpowiedzi na swe pytania od kontrolerów lotów lotniska Siewiernyj, gdzie rozbił się Tu-154, w którym leciał do Smoleńska prezydent Polski" - powiedział z kolei w środę przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Władimir Markin.