Rapacki, który kieruje również pracami Komitetu ds. bezpieczeństwa Euro 2012, odpowiadał na pytania posłów PiS dotyczące bezpieczeństwa na stadionach.

Reklama

Parlamentarzyści odnosili się przede wszystkim do ubiegłotygodniowych burd podczas finału Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawą a Lechem Poznań. Dopytywali też, czy rząd zdąży zabezpieczyć Euro 2012.

Wiceminister, mówiąc o zamieszkach podczas meczu w Bydgoszczy, podkreślał, że już gdy planowano przeprowadzenie tego spotkania na stadionie Zawiszy, policja wydała negatywną opinię. Jak zaznaczył, organizatorom zwracano uwagę, że może dojść do konfrontacji pomiędzy zwaśnionymi kibicami.

"Ten mecz można było rozegrać na innym stadionie. Rozmawiał o tym z PZPN zarówno komendant główny policji, jak i ja osobiście" - dodał.

Powiedział również, że do burd prawdopodobnie by nie doszło, gdyby organizator zareagował wcześniej, zdecydował o przerwaniu meczu i nakazaniu pseudokibicom, którzy weszli na bieżnię, by wrócili na trybuny.

Jak dodał, organizator powinien też wcześniej poprosić o pomoc policję. "Policja została poproszona o interwencję dopiero wtedy, gdy został już zakłócony porządek" - zaznaczył.



Reklama

Rapacki odniósł się też do decyzji funkcjonariuszy dowodzących akcją, by nie zatrzymywać chuliganów podczas burd a jedynie rozdzielić ich. Podkreślił, że gdyby zaczęto ich "wyłapywać", mogłoby dojść do eskalacji agresji. Przypomniał, że stadion Zawiszy jest stadionem lekkoatletycznym, a więc "spychanie" kibiców na trybuny mogłoby doprowadzić do tragedii. Ktoś mógłby - wyjaśniał wiceszef MSWiA - spaść z pionowych ścian za trybunami.

"Dzięki działaniom policji nikt nie został ranny. Dotąd ponad 30 osób (które brały udział w burdach - PAP) dostało zarzuty. Spodziewamy się, że zostanie nimi objętych kilkaset osób" - dodał Rapacki. Przypomniał też, że prokuratura i policja badają, czy także organizator i firma ochroniarska wywiązały się ze swoich zadań.

Odnosząc się do przygotowań do Euro 2012, Rapacki powiedział, że "nie ma wątpliwości, iż będą one bezpieczne i będą odbywać się w przyjaznej atmosferze". Jak dodał, bezpieczeństwo tych mistrzostw, jak i innych imprez masowych, jest priorytetem obecnego rządu.

W sumie po burdach w Bydgoszczy, podczas których zdemolowany został stadion Zawiszy, policja zatrzymała 32 osoby. Jak jeszcze we wtorek informował szef policji Andrzej Matejuk, obecnie zidentyfikowanych jest ponad 70 chuliganów.