"Toczy się śledztwo, są przesłuchiwani świadkowie, zostali powołani biegli do przesłuchania zapisów z rejestratora dźwięków" - powiedział płk Rzepa. Dodał, że postanowienie dotyczące powołania biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie zostało wydane przez prokuratorów prowadzących śledztwo pod koniec maja.

Reklama

"Biegli mają sporządzić pisemne stenogramy rozmów prowadzonych przez członków załogi Jaka-40 z personelem grupy kierowania lotami lotniska w Smoleńsku podczas podejścia do lądowania 10 kwietnia zeszłego roku" - zaznaczył płk Rzepa. Dodał, że biegli otrzymali już elektroniczny nośnik z utrwalonym zapisem pokładowego rejestratora lotów.

Śledztwo dotyczące lądowania Jaka-40 z dziennikarzami, którzy mieli obsługiwać obchody katyńskie, zostało wiosną wyłączone z głównego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. W chwili lądowania samolotu warunki pogodowe na lotnisku w Smoleńsku były już bardzo trudne.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez załogę tego samolotu - poprzez lądowanie w warunkach poniżej minimalnych - skierował w lutym dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski. Prokuratura bada, czy występowało bezpośrednie zagrożenie katastrofą w chwili lądowania. Z mocy prawa pasażerowie tego lotu mają status pokrzywdzonych.

Wobec dowódcy samolotu por. Artura Wosztyla toczyło się także wewnętrzne postępowanie dyscyplinarne w pułku. Jak podało przed dwoma dniami RMF FM, porucznik, na podstawie zeznań całej załogi, został oczyszczony z podejrzenia podejścia do lądowania mimo niedostatecznej widzialności. Ponieważ postępowanie dyscyplinarne podlega tajemnicy, wojsko nie informuje o jego wyniku.

Reklama