Do wypadku doszło w środę rano w miejscowości Chrzczonowice (Łódzkie). Na krajowej "ósemce" czołowo zderzyły się tir z busem. Stało się to na remontowanym odcinku drogi. Busem jechało 16 osób i kierowca. Samochód był przystosowany do przewozu 25 osób. Wyprodukowany był w 2005 roku.

Reklama

Ofiarami są pracownicy firmy ochroniarskiej z Rawy Mazowieckiej, mieszkańcy Rawy i okolic w wieku od 23 do 57 lat. Wśród osób, które zginęły jest pięciu mężczyzn, w tym 57-letni kierowca busa, oraz trzy kobiety.

Okoliczności wypadku bada prokuratura z Rawy Mazowieckiej. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że w samochodzie ciężarowym mogła pęknąć opona. Kierujący tirem stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruchu, doprowadzając do czołowego zderzenia z busem.

W związku z wypadkiem, do dyspozycji prokuratury został zatrzymany 27-letni kierowca tira, mieszkaniec woj. wielkopolskiego, który obecnie przebywa w szpitalu. Jak powiedział PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, kierowca został zatrzymany, bo "bezspornym jest to, że tir wjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w busa".

"Nie wiemy jeszcze, dlaczego tak się stało. Opona rzeczywiście była pęknięta, natomiast nie wiemy ostatecznie, czy pękła w wyniku zdarzenia, czy pękła wcześniej. A jeśli pękła przed zdarzeniem, to dlaczego?" - mówił prokurator. Dodał, że na te pytania odpowie biegły po zdemontowaniu opon. Nie wykluczył, że już w czwartek biegły wypowie się na ten temat. W czwartek ma też odbyć się sekcja zwłok ofiar wypadku. Wiadomo, że kierowca tira był trzeźwy.

Trwa analiza tachografów (urządzeń kontrolujących czas pracy kierowców) z obu samochodów. Jak powiedział Kopania, nie udało się jeszcze odczytać wszystkich informacji z tachografu zamontowanego w samochodzie ciężarowym. Dodał, że z zapisu tachografu busa wynika, że auto jechało z prędkością 80 km na godzinę na odcinku drogi, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę. "Nie wiemy z jaką prędkością jechał tir" - powiedział.

Wraki samochodów odholowano na parking policji w Skierniewicach, gdzie zostaną zabezpieczone na potrzeby prokuratorskiego postępowania. W ocenie rzeczniczki łódzkiej policji Joanny Kąckiej bus, w który uderzył tir, był "solidnie przygotowany do podróży".

Ciała ofiar zostały przewiezione do Skierniewic, gdzie w prosektorium przy cmentarzu przy ul. Strobowskiej odbyła się ich identyfikacja. Ranni trafili do szpitali m.in. w Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, Żyrardowie i Warszawie. Stan trzech osób jest ciężki.

Agnieszka Zimecka, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej poinformowała PAP, że rodziny ofiar i poszkodowanych otrzymały doraźną pomoc finansową w kwocie 2000 zł. Pomocy udzielają też policyjni psycholodzy. Ruch na zablokowanej wcześniej nitce drogi został przywrócony.