O tym, że 9-letni chłopiec, przebywający w szpitalu psychiatrycznym w Radomiu, został zgwałcony przez 15-letniego pacjenta innego oddziału, poinformowała prokuraturę matka pokrzywdzonego dziecka. Na tej podstawie w ubiegłym tygodniu prokuratura w Radomiu wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez personel szpitala.

Reklama

Sprawą zajmuje się natomiast wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego w Jędrzejowie (Świętokrzyskie), ponieważ w okolicy mieszkają opiekunowie 15-latka.

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz domaga się kontroli w radomskim szpitalu, w którym miało dojść do zgwałcenia dziewięciolatka. Interwencję w tej sprawie podjął też rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Kozłowska-Rajewicz zwróciła się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z wnioskiem o objęcie nadzorem postępowania prowadzonego przez prokuraturę w Radomiu. Domaga się również pilnej kontroli w szpitalu, a także natychmiastowego zwolnienia dyrektora szpitala w trybie dyscyplinarnym.

Reklama

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk zapewnił, że jeśli pismo pełnomocniczki wpłynie, zostanie potraktowane z należytą powagą.

Kozłowska-Rajewicz zwróciła uwagę, że wyniki kontroli Rzecznika Praw Pacjenta wskazują na niedopełnienie obowiązków przez personel placówki oraz szereg praktyk, które łamały prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności, a w wielu przypadkach były przejawem dyskryminacji młodocianych pacjentów.

Pełnomocniczka spotkała się też z Michalakiem, aby omówić sytuację w tym szpitalu.

Reklama

RPD także podejmował działania w tej sprawie. - Jestem głęboko poruszony opisaną przez media sprawą. Zwróciłem się natychmiast o informacje na temat działań podjętych przez odpowiednie instytucje i służby: sąd, prokuraturę, szpital, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Mazowieckiego. Obecnie monitoruję postępowanie tych służb. Dopuszczenie do sytuacji, jaka miała miejsce w szpitalu w Radomiu, to skandal. Nigdy nie powinno dojść do takiej zbrodni, a już szczególnie w placówce ochrony zdrowia. Oczekuję, że winni zaniedbań, do których najpewniej doszło, poniosą konsekwencje - powiedział Marek Michalak.

Rzecznik m.in. wystąpił do prezesa Sądu Rejonowego w Jędrzejowie z prośbą o przekazanie akt postępowania dotyczącego sprawcy; zwrócił się do dyrektora radomskiego szpitala z prośbą o informacje na temat sytuacji ofiary gwałtu i jej stanu psychicznego. Wnioskował także do Marszałka Województwa Mazowieckiego o pilne rozwiązanie sytuacji panującej na dziecięcym oddziale psychiatrycznym w tym szpitalu i rozważenie zmiany kadry zarządzającej placówką.

W czwartek w szpitalu psychiatrycznym w Radomiu ma rozpocząć się kontrola z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. O jej pilnym skierowaniu do lecznicy zdecydował zarząd woj. mazowieckiego, któremu szpital podlega.

Jak powiedziała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska, kontrolerzy, wśród których będzie też specjalista z zakresu psychiatrii, sprawdzą, czy w szpitalu przestrzegane były procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjentów.

Rzecznik Praw Pacjenta miał zastrzeżenia do szpitala psychiatrycznego w Radomiu już kilka miesięcy temu. W lutym na stronach jego biura opublikowano wyniki kontroli przeprowadzonej w lecznicy jesienią ub. roku. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło właśnie oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Dyrekcja szpitala i ordynator oddziału nie zgodzili się z tymi zarzutami i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Według kontrolerów pacjenci z tego oddziału mieli ograniczony dostęp do łazienki, która była zamykana na noc. Z relacji chorych wynikało, że kąpiel była możliwa tylko w wyznaczone dni tygodnia. Pacjenci rozbierali się w obecności innych chorych. Ograniczano im także korzystanie z toalet, które były otwierane na określony czas przez salowego.

Z-ca dyr. szpitala Adam Kosior przyznał wówczas, że ordynator oddziału wprowadziła pewne ograniczenia, by zapobiec przypadkom samookaleczeń, agresji fizycznej i seksualnej między pacjentami, a także zniszczeniom w łazienkach powodowanym przez nadpobudliwych pacjentów.

Na oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży przyjmowani są pacjenci z problemami zachowań agresywnych, ze stanami dużego pobudzenia psychoruchowego. Leczy się tutaj młodych ludzi dokonujących samookaleczeń, podejmujących próby samobójcze. Wśród pacjentów są osoby upośledzono umysłowo oraz uzależnione od substancji psychoaktywnych. Na oddziale leczone są też psychozy, zaburzenia depresyjne, anoreksja, stany lękowe.

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Marcin Chałoński, do jędrzejowskiego sądu nie wpłynęły jeszcze akta sprawy z sądu rodzinnego w Radomiu. - Sąd powinien otrzymać dokumenty po uprawomocnieniu się decyzji o przekazaniu sprawy do Jędrzejowa, na początku przyszłego tygodnia - dodał.

Sąd będzie także badał, czy 15-latek mógł dopuścić się napaści seksualnej na innego pacjenta szpitala, 14-letniego chłopca. - Chłopiec zgłosił się do psychologa tego samego oddziału szpitalnego i powiedział, że 15-latek także wobec niego dopuścił się czynności seksualnej - mówił sędzia.

15-latek był już wcześniej sądzony przez jędrzejowski sąd w innych sprawach. Na podstawie wcześniejszych orzeczeń został skierowany do młodzieżowego ośrodka wychowawczego o zaostrzonym rygorze - tam też trafił po zakończeniu leczenia w radomskim szpitalu.