W drugim półroczu 2012 r. Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego przekraczali granicę prawie 1,1 mln razy, podczas gry w tym samym okresie 2011 r. było to 700 tys. Z pewnym uproszczeniem można powiedzieć, że zamiast 350 tys. odwiedziło nas w tym samym czasie ponad pół miliona turystów z tego regionu.
Umowa o małym ruchu granicznym zaczęła obowiązywać 27 lipca 2012 r. Obecnie by przekroczyć granicę, mieszkańcy rejonów przygranicznych nie potrzebują już wiz, a jedynie muszą mieć zezwolenia wydawane przez ambasady i konsulaty. Polacy jeżdżą za granicę głównie po tańszą benzynę, Rosjanie zaś m.in. po artykuły spożywcze i sprzęt elektroniczny. Jak podała Izba Celna, od końca maja do końca grudnia 2012 r. przedsiębiorcy z obszaru objętego małym ruchem granicznym podróżnym z Federacji Rosyjskiej wystawili rachunki na prawie 23 mln zł.
Cieszą się też lokalni samorządowcy. – To dopiero początki, ale widzimy wzrost zainteresowania naszą metropolią ze strony Rosjan – mówi Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. – Nawiązaliśmy już współpracę z przewoźnikami i touroperatorami z obwodu. Na tym zarabiają też nasi przedsiębiorcy. Dziś głównie hotele i restauracje, ale wkrótce pewnie też branża rozrywkowa. To są dodatkowe miejsca pracy i wyższe wpływy z podatków – cieszy się polityk.
Jego słowa potwierdza choćby fakt, że to właśnie przybysze ze Wschodu stanowili ok. 80 proc. klientów strefy VIP na wrześniowym koncercie Jennifer Lopez. By jeszcze zwiększyć liczbę turystów z Kaliningradu i zachęcić ich do dłuższego pobytu, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna przeprowadziła na tamtejszym rynku kampanię promocyjną, która obejmowała m.in. spoty w lokalnej stacji radiowej i promocję na portalach internetowych.
Reklama
Akcja została bardzo pozytywnie przyjęta przez mieszkańców obwodu. To utwierdza nas w przekonaniu, że oferta turystyczna Trójmiasta jest ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Kaliningradu – komentuje Krystyna Hartenberger-Pater z PROT.
Reklama
Nie sprawdziły się natomiast głosy pesymistów, którzy twierdzili, że mały ruch graniczny przyczyni się do wzrostu liczby przestępstw popełnianych przez cudzoziemców. – Mimo że notujemy wzmożony ruch pojazdów w tej strefie, to liczba przestępstw popełnionych przez Rosjan się nie zmieniła i w drugim półroczu 2012 r. wyniosła 10 – mówi Izabela Niedźwiedzka-Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
693 tys. razy mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego przekraczali granicę z Polską w drugim półroczu 2011 r.
1053 tys. razy mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego przekraczali granicę z Polską w drugim półroczu 2012 r.
22,7 mln zł wydali Rosjanie na zakupy w strefie małego ruchu granicznego od maja do grudnia 2012 r.