Decyzja ta wynika z ustalonego na dziś stanu zdrowia podejrzanego - powiedziała PAP rzeczniczka SO ds. karnych sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak. Nie podała szczegółów. Dodała, że sąd wydał postanowienie po zamkniętym posiedzeniu, na które doprowadzony został P. i był przesłuchiwany; zeznawali także biegli.
W październiku br. warszawska prokuratura okręgowa otrzymała opinię psychiatryczną co do P. Biegli byli proszeni o wypowiedzenie się m.in. czy w chwili czynu był on poczytalny i czy w związku z tym może brać udział w postępowaniu. Rzecznik prokuratury Michał Dziekański nie ujawnił wtedy szczegółów opinii, ale przyznał, że stanowisko biegłych "jest jednoznaczne". Dodał, że w trakcie analizy prokuratorzy mogą uznać, że konieczne jest przesłuchanie biegłych lub np. powołanie nowego zespołu do przygotowania opinii.
Podstawą czwartkowej decyzji SO - podjętej przez sędzię Dorotę Radlińską - jest art. 260 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi: "Jeżeli stan zdrowia oskarżonego tego wymaga, tymczasowe aresztowanie może być wykonywane tylko w postaci umieszczenia w odpowiednim zakładzie leczniczym, w tym w zakładzie psychiatrycznym".
Pytana o powody przedłużenia aresztu, sędzia Leszczyńska-Furtak powiedziała, że nie ustały przesłanki jego stosowania: nadal zachodzi zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób ze strony P., wciąż także występuje obawa ukrywania się podejrzanego, któremu ponadto grozi wysoka kara.
Postanowienie jest nieprawomocne; obrona może na nie złożyć zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Podczas przesłuchania mężczyzna nie okazał skruchy. Jak ujawniła prokuratura, z jego wyjaśnień wynikało, że kobieta była przypadkową ofiarą. Mówił, że postanowił zabić człowieka "w ramach pracy nad sobą i walki ze słabościami".
Za zabójstwo grozi kara dożywocia. Osoba uznana za niepoczytalną nie może być sądzona - śledztwo jest wtedy umarzane, a sąd bezterminowo umieszcza ją w zakładzie zamkniętym.
P. w ostatnich tygodniach usłyszał też zarzuty napaści na psycholog i ranienia kawałkiem szkła oddziałowego podczas obserwacji psychiatrycznej. P. przebywa w areszcie od chwili zatrzymania.