"Religijny kryzys zachodu wkracza do Polski, próbując podciąć naszą katolicką tożsamość, nasz fundament wiary, model chrześcijańskiej rodziny i wychowania dzieci. Trwa dyskurs. Sprawą pierwszorzędnej wagi jest zjednoczyć się, zamilknąć i trwać na modlitwie" – czytamy w wydanym oświadczeniu w imieniu Akcji Katolickiej przez Furtak.

Autorzy oświadczenia podkreślają jednocześnie, że podobnie jak w latach poprzednich "uderzenie w Kościół dzieje się w kampanii przedwyborczej, kiedy pojawia się światło powrotu do wartości, prawdy i zachowania godności człowieka", dodając, że "fala hejtu i obrzydliwości wylana na ludzi prawych jest dziełem złego". "Intencją bowiem szatana jest zniszczenie. Obserwujemy dziś dramat całych społeczeństw pozbywających się Boga, dramaty ludzi odwracających się i chcących żyć bez Niego" – zauważają autorzy oświadczenia.

Stwierdzają jednocześnie, że "Kościół trwa i będzie trwał nadal pomimo trudności i obelg, na jakie ta wierność zostanie narażona", podkreślając, że "krzyż pozostanie na stałe w centrum świata, w centrum naszej wiernej Bogu Ojczyzny – Polski i pozostanie naszym znakiem niezależnie od przemian, wstrząsów i ciężkich doświadczeń". "Bóg naszą tarczą i siłą! Wybieramy Boże wartości" – czytamy w oświadczeniu.