Marianowi Rojakowi brakowało do emerytury czterech lat. Ale ponieważ ma ciężko chorego syna, którym musi się samotnie opiekować, postanowił zwrócić się do ZUS z prośbą o przyznanie mu wcześniejszej emerytury. Zakład oczywiście odmówił. 61-letni Rojek nie poddał się i poszedł ze sprawą do sądu. Zresztą nie miał chyba innego wyjścia, bo od dłuższego czasu nie może znaleźć pracy - pisze "Fakt".

Rojak był zaskoczony, gdy dowiedział się, że sprawę wygrał. Sąd Okręgowy w Łodzi orzekł, że emerytura mu się należy, mimo że nie spełnia warunków wymaganych przez ZUS. "Obowiązujące przepisy dyskryminują mężczyzn" - skwitował sędzia Jacek Sobczak, powołując się na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Trybunał dopatrzył się luki w ustawie o emeryturach i rentach. Ustawa bowiem mówi, że kobiety mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, gdy spełnią jeden z dwóch warunków, a mężczyźni nie mają takiego wyboru. Pierwsza opcja dla kobiet jest taka, że pani skończyła 55 lat, ma 20-letni staż zawodowy i jest niezdolna do pracy. Druga opcja przewiduje, że kobieta skończyła 55 lat, jest zdrowa, ale ma już 30-letni staż pracy za sobą. W przypadku mężczyzn ustawa przewiduje tylką jedną opcję. 60-latek może przejść na emeryturę tylko wtedy, gdy jest niezdolny do pracy i przepracował 25-lat. Brakuje więc opcji ze zdrowym mkężczyzną.

"Brakuje punktu o tych mężczyznach, którzy skończyli 60 lat i przepracowali 30 lat. I to jest właśnie dyskryminacja niezgodna z konstytucją" - podkreślił sędzia Sobczak.

"Fakt" pisze, że Rojak mógł wywołać prawdziwą rewolucję, bo mężczyzn takich jak on jest w Polsce około 170 tys.Reklama

p"Fakt" radzi jak walczyć o wcześniejszą emeryturę

Krok 1: Napisz do swojego ZUS-u pismo o przyznanie wcześniejszej emerytury. Podaj, że masz już 60 lat i że przepracowałeś nie mniej niż 30 lat

Krok 2: Jeśli ZUS odmówi (a pewno jeszcze teraz tak zrobi), złóż przeciwko niemu pozew w wydziale ubezpieczeń społecznych swojego sądu okręgowego. W pozwie warto powołać się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, o którym piszemy w tekście. Dołącz też pismo z ZUS

Krok 3: Czekaj na rozprawę. A jest już przecież precedens, bo pan Marian wygrał, więc sędzia, który będzie rozstrzygał twoją sprawę, powinien powołać się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego oraz odpowiednie orzeczenie z Łodzi i przyznać ci wcześniejszą emeryturę.