Tym razem grypa uderzyła w kompleks sześciu kurników w miejscowości Sadłowo Parcele w województwie mazowieckim. Wioska leży w strefie zapowietrzonej, tuż obok Karniszyna, w którym niedawno wybito 110 tysięcy ptaków.

Reklama

W kompleksie 6 kurników należących do czterech właścicieli padło kilkadziesiąt kur niosek. Po przebadaniu próbek lekarze weterynarii stwierdzili bez cienia wątpliwości: to znowu wirus H5N1. To wyrok śmierci dla 186 tysięcy kur niosek z zarażonych kurników.

Zdaniem lekarzy choroba została do kurników w Sadłowie Parcelach przeniesiona z zakażonych ferm w pobliskim Karniszynie.

Na antenie TVN24 Główny Lekarz Weterynarii Ewa Lech wspomniała, że sami hodowcy kurczaków mogą specjalnie zarażać zwierzęta. Wszystko po to, by dostać od państwa odszkodowanie za wybite ptaki.

Rodziny które mieszkają na zapowietrzonym obszarze i chcą przyjąć na święta bliskich z innych rejonów Polski, muszą zgłosić ich przyjazd do urzędów gmin. W innym wypadku nie zostaną oni wpuszczeni przez policję. Strefa zapowietrzona obejmuje gminy Brudzeń Duży w powiecie płockim, Bieżuń w powiecie żuromińskim oraz ich okolice.