"Zależało nam, aby wydobyć z tego miejsca nie tylko estetykę, ale przede wszystkim głębię duchową" - mówił ksiądz prałat Jan Kabziński, członek kościelnego jury.

Reklama

"Mikulskiemu jako jedynemu uczestnikowi konkursu udała się ta sztuka" - dodał. Zwycięska praca została wytypowana w drugim etapie konkursu, na który napłynęło ponad 40 projektów z całego świata. Swoje koncepcje na budowę ośrodka kultu przyszłego świętego nadesłali do kurii architekci m.in z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Holandii, a nawet Chin.

Tak jak w Wiecznym Mieście centralnym punktem w podkrakowskich Łagiewnikach jest olbrzymi, liczący blisko 3 ha plac, który pomieści kilkaset tysięcy wiernych. Stanie na nim kaplica we włoskim stylu, przyszłe miejsce spoczynku relikwii Jana Pawła II. W odróżnieniu od rzymskiego oryginału krakowski projekt jest mniej monumentalny, architekci ożywili go siecią alejek, placyków, mostków i skwerów. Wszystko to ma zdaniem twórców zachęcić pielgrzymów do nawiązywania osobistych relacji z Bogiem.

Odkryj przesłanie Jana Pawła II w wyjątkowej kolekcji "Księgi Myśli i Wiary" >

Do spotkań ze Stwórcą będzie zachęcał wiernych również dom oraz Instytut Jana Pawła II. Gospodarze terenu - kuria krakowska - ściągają już z całego świata osobiste pamiątki po papieżu oraz jego dorobek teologiczny, filozoficzny i literacki. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przyznaje otwarcie: gdy tylko Jan Paweł II trafi na ołtarze, stanie się patronem dla powstającego kościoła. "To będzie świątynia pod wezwaniem bł. Jana Pawła II" - mówi.

Jej sakralny charakter zwiększa to, że nieopodal „polskiego Watykanu” już od dawna znajduje się otaczane szczególną estymą i odwiedzane przez setki tysięcy pielgrzymów Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym spoczywają relikwie św. Faustyny Kowalskiej. Miejsce jest również związane z samym Janem Pawłem II. To tutaj na terenie dawnego kamieniołomu Solvaya młody Karol Wojtyła pracował jako robotnik przymusowy w czasie niemieckiej okupacji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa centrum rozpocznie się jesienią tego roku. Jako pierwszy zostanie wykończony centralny plac. 16 października, w 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, ma na nim zostać odprawiona wielka msza św. z udziałem 100 tys. wiernych. Według części informatorów DZIENNIKA organizatorzy spieszą się, ponieważ data ta wymieniana jest jako dzień beatyfikacji polskiego papieża. Budowniczowie centrum przyznają, że liczą się z taką możliwością.

"Wierzymy, że nabożeństwo nie będzie wyłącznie dziękczynieniem za pontyfikat, ale również podziękowaniem za wyniesienie naszego wielkiego rodaka na ołtarze" - mówi ksiądz Kabziński.

Twórcy projektu przyznają, że wciąż brakuje im części funduszy i że starają się zdobyć 200 mln zł. "Apelujemy do każdego, komu bliska jest postać papieża Polaka, aby przekazał nam lub wypożyczył pamiątki po Karolu Wojtyle. Prosimy też wszystkich o wsparcie finansowe. Od niego zależy, jak szybko ukończymy naszą budowę" - mówi prałat Kabziński.

Sam architekt powiedział DZIENNIKOWI, że jest wyróżniony wyborem. "Mam 33 lata i czuję się duchowym synem Karola Wojtyły. Dlatego praca nad projektem Centrum JP2 była dla mnie wyjątkowym przeżyciem" - mówi.

p

Zobacz "Księgi Myśli i Wiary" - kolekcję z tekstami Jana Pawła II >

Kardynał Dziwisz: To będzie kościół pw. bł. Jana Pawła II

KATARZYNA BARTMAN: Co przesądziło o wyborze projektu łagiewnickiego Centrum im. Jana Pawła II?
KARDYNAŁ STANISŁAW DZIWISZ: Zwycięzcą naszego konkursu jest bardzo młody człowiek, ktoś, kto należy do pokolenia JP2. Zarówno jego duchowa, jak i estetyczna wizja bardzo odpowiadała komisji kościelnej. Z jednej strony charakteryzuje ją bowiem wielka prostota materialna, z drugiej zaś głębia metafizyczna.

Centrum planuje na 16 października uroczyste nabożeństwo na 100 tys. ludzi. To 30. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. Czy to również data jego beatyfikacji?
(uśmiech) Warto zauważyć, że proces kościelny w sprawie beatyfikacji postępuje prawidłowo, ale też bardzo, bardzo szybko. Ufam Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI i jego natchnieniom w tej sprawie.

Reklama

No to z innej strony. Jakie relikwie zostaną sprowadzone do łagiewnickiej kaplicy, kiedy papież Polak zostanie wyniesiony na ołtarze?
Wtedy to nie będzie kaplica, ale kościół pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. Na razie za wcześnie mówić, które z Jego relikwii zostaną sprowadzone z Watykanu do łagiewnickiego centrum. Proszę uzbroić się jeszcze w cierpliwość.