Inne

Prawo kanoniczne pozwala księdzu pobierać tzw. iura stolae, prawa stuły, czyli datki od ślubów, chrztów i pogrzebów. Te ofiary, opłaty za mszę świętą i to, co dajemy na tacę, wynikają z obowiązku wiernych. To wypełnienie piątego przykazania kościelnego, które nakazuje "troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła" i wspierać potrzebujących. Na co przeznaczane są datki? - pyta "Fakt".

Reklama

Na potrzeby kościoła idzie to, co dajemy na tacę. Stąd opłaty za prąd i gaz w kościele, na podatki od nieruchomości. Jeśli z tacy nie wystarcza, duchowny dokłada przede wszystkim z iura stolae. Dla księdza przeznaczone są intencje mszalne. Dla księdza, czyli na opłaty za mieszkanie, na pensje dla służby kościelnej. Ile z datków od chrztu, ślubu, pogrzebu czy opłaty za mszę w jakiejś intencji ściąga proboszcz dla siebie, a ile przeznacza dla kościoła, ustalają poszczególne diecezje. Nie ma natomiast przepisu, który reguluje wysokość datków, jakie składają wierni - pisze "Fakt".

"Diabli mnie biorą, gdy widzę na jakimś forum w sieci wymyślone przez internautów stawki" - mówi ksiądz parafii na Żywiecczyźnie. "Ale wiem, że zdarzają się też przypadki niezrozumienia sytuacji przez księży. W tej kwestii musi obowiązywać jedna reguła: wierny daje tyle, na ile go stać".

Reklama