W opinii rzecznika informacje, które pojawiły się w filmach, uzasadniają obawę, że po ujawnieniu przypadków pedofilii nie wykorzystano wszystkich możliwości, by wyjaśnić okoliczności tych haniebnych czynów, zwłaszcza w przypadku osób, które wiedziały o przestępstwie, ale nie poinformowały o tym prokuratury, albo wręcz usiłowały przestępstwo tuszować.

Reklama

Gwałt na dziecku to zbrodnia. Pedofilia to wcielone zło. Tu nie ma żadnych okoliczności łagodzących. Sprawca musi ponieść surową karę. Ale kary nie mogą uniknąć także ci, którzy o tym złu wiedzieli i nie reagowali. Ci, którzy odwracali wzrok, i ci, którzy czynnie pomagali przestępcom. W imię elementarnej sprawiedliwości, z szacunku wobec ofiar, musimy ich wszystkich odnaleźć i ukarać, niezależnie kim są i jak bardzo są znani – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.

Zaznaczył, że wraz z grupą ekspertów, prawników przeanalizuje wszystkie dostępne akta tych spraw. Sprawdzimy, czy są wątki, które nie zostały przez śledczych podjęte. Czy są osoby, które nie zostały przesłuchane. Czy w każdej z tych spraw prawa dziecka zostały w należyty sposób ochronione – wytłumaczył.

Dodał także, że tymi sprawami zajmie się także 7-osobowa państwowa komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Pierwszego członka tej komisji Rzecznik Praw Dziecka powołał 15 maja 2020 r. Został nim prawnik dr hab. Błażej Kmieciak. W czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że Prezydent RP Andrzej Duda powołał do komisji Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.

Rzecznik przypomniał, że kilka dni temu bracia Sekielscy opublikowali w internecie film "Zabawa w chowanego", który przedstawia historię dwóch chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza i próby tuszowania tej sprawy przez kościelnych zwierzchników.

Natomiast wczoraj TVP pokazała film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało", opisujący historię sopockiego klubu, w którym miało dochodzić do molestowania i gwałtów na nastolatkach. Jedna z tych dziewczynek, 14-letnia Anaid, popełniła samobójstwo. Rzecznik zauważył, że po emisji filmu Sylwester Latkowski w telewizyjnej debacie oświadczył, że wie o procederze ukrywania pedofilii przez znane osoby ze świata showbiznesu. Podał konkretne nazwiska.