2007: locavore - to słowo łączy w sobie ekologię i jedzenie. Modę na locavore wymyśliły w 2005 roku cztery przyjaciółki z San Francisco. Panie postanowiły jeść tylko sezonowe owoce i warzywa, które wyrosły nie dalej niż sto mil od miejsca ich zamieszkania. Locavoryści omijają szerokim łukiem supermarkety. Unikają też produktów importowanych z dużych odległości, np. owoców egzotycznych, bo podczas sprowadzania ich emitowane są gazy cieplarniane. W Polsce locavorysta powinien zamiast mandarynek jeść jabłka, a w zimie zamiast importowanych pomidorów zdecydować się na kiszone ogórki.

Reklama

2006: carbon neutral - to przymiotnik, do którego najbliżej jest polskiemu terminowi „zeroemisyjny”. Carbon neutral są wszystkie rzeczy, którego nie zwiększają efektu cieplarnianego poprzez emisję gazów, np. samochody napędzane bateriami słonecznymi. Carbon neutral była też... ostatnia konferencja klimatyczna ONZ w Poznaniu. Dokładnie policzono, ile CO2 wyemitowano podczas konferencji, a następnie zrównoważono tę emisję poprzez zasadzenie odpowiedniej ilości drzew.

2005: podcast - pierwsze internetowe audycje radiowe, publikowane najczęściej w odcinkach. Powstały w 2004 r., a już rok później nową technologią zachwycał się cały świat.

2004: blog internetowy - dziś tego słowa nie trzeba już tłumaczyć.