Dzisiejsza prognoza pogody opublikowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest oparta o wyniki predykcji numerycznego modelu pogody GFS. Wyniki potwierdzają wcześniejszą prognozę numeryczną modelu ECMWF EPS z ujemną anomalią średniej temperatury powietrza.
Najnowsza prognoza IMGW na przełom lipca i sierpnia
Prognoza IMGW obejmuje okres 10 dni: od 24 lipca do 2 sierpnia włącznie. Według niej możemy się spodziewać znacznego spadku temperatur po zapowiadanych wcześniej upałach. Warto pamiętać, że wyniki są codziennie aktualizowane, zatem prognoza może ulec zmianie, zwłaszcza gdy prognoza obejmuje okres dłuższy niż 7 dni.
IMGW: Jaka pogoda będzie jutro?
Zgodnie w prognozą IMGW na jutro temperatura w całej Polsce ma być nieco niższa niż dziś. Najchłodniej (18 stopni Celsjusza) będzie we wschodniej części województwa zachodnio-pomorskiego. 21 stopni będzie na południowym krańcu Polski, w południowej części województwa małopolskiego. Najwyższa prognozowana temperatura będzie we wschodniej części kraju: 27 stopni Celsjusza ma być w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubuskim i podkarpackim.
Jutro w nocy termometry na południu województwa małopolskiego pokażą zaledwie 10 stopni, 14 stopni przy zachodniej granicy w województwach zachodnio-pomorskim i lubuskim, 15 stopni w pomorskim i północno-wschodniej części zachodnio-pomorskiego. W pozostałej części kraju między 16 a 18 stopni. Jutro możemy się także spodziewać opadów, jednak w większości będą one niewielkie. Jedynie na południu przewidywane jest 31 mm (południowa część woj. małopolskiego), 15 mm w podkarpackim i 8,1 mm w północnej części województwa małopolskiego.
Pogoda średnioterminowa na 10 dni. Rewolucja w prognozach
W środę i czwartek (26-27 lipca) temperatury będą zauważalnie niższe. Najchłodniej będzie przy południowej granicy w województwie małopolskim – tam temperatury wyniosą odpowiednio: 11 i 13 stopni Celsjusza. W pozostałej części kraju temperatura będzie się wahać od 16 do 23 stopni (w środę 26 lipca) oraz między 20 a 23 stopnie (w czwartek 27 lipca).
Od piątku temperatury zaczną wzrastać. W sobotę 29 lipca najcieplej będzie w województwie mazowieckim (31 stopni Celsjusza) oraz w województwie wielkopolskim (30 stopni). Na południu Polski między 27 a 29 stopni Celsjusza: w dolnośląskim, opolskim, śląskim, podkarpackim i północnym obszarze województwa małopolskiego a także w północno-wschodniej części kraju (w podlaskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim).
W niedzielę 30 lipca nieco chłodniej. 15 stopni na południu województwa małopolskiego, natomiast nadal gorąco (30 stopni) w podlaskim i mazowieckim oraz w lubelskim i warmińsko-mazurskim (28-29 stopni Celsjusza). W pozostałych miejscach między 20 a 24 stopnie.
Prognoza pogody: Kolejne ochłodzenie po weekendzie
Od poniedziałku 31 lipca temperatura zacznie spadać – zwłaszcza w województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim (19 stopni), łódzkim (16 stopni), śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim (między 15 a 17 stopni Celsjusza). Na południu małopolskiego termometry wskażą 10 stopni. Początek sierpnia zacznie się umiarkowanymi temperaturami - od 15 stopni na południu do maksymalnie 24 stopni w województwie mazowieckim oraz na granicy województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
Temperatura w nocy w ostatni dzień lipca wyniesie od 8 stopni (w południowej części woj. małopolskiego) przez 13-14 stopni w południowej, południowo-zachodniej i zachodniej Polsce, do maksymalnie 17 stopni w woj. podlaskim.
Koniec lipca i początek sierpnia: Gdzie będzie padał deszcz?
W środę 26 lipca na południu kraju możemy spodziewać się aż 52 mm opadów (województwo małopolskie). Znacznie mniej spadnie deszczu w podkarpackim, śląskim i opolskim. W lubuskim 0,2 mm. Brak opadów w kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Znacznie mniejsze prognozowane opady od 27 do 29 lipca.
W niedzielę będzie padać w całej Polsce. Najwięcej opadów w województwie śląskim (38 mm), małopolskim (30 i 38 mm zależnie od regionu) oraz w świętokrzyskim (33 mm). Najmniej na północnym zachodzie w woj. zachodnio-pomorskim (1,4 mm). Ostatni dzień lipca zapowiada się deszczowo, aczkolwiek nie dla całej Polski. Bez opadów w lubuskim i wielkopolskim. Za to najwięcej bo aż 64 mm w północnej części woj. małopolskiego. Sporo deszczu także w świętokrzyskim (39 mm), śląskim (28 mm) i południowej części małopolskiego (27 mm).
Pierwsze dwa dni sierpnia także deszczowe, jednak ilość padu bardziej umiarkowana. We wtorek 1 sierpnia najwięcej opadów w zachodnio-pomorskim (16 mm), najmniej na południu (3,4 mm).