"Europejska emerytura" może być oferowana przez różne instytucje – m.in. banki, zakłady ubezpieczeń, towarzystwa emerytalne, instytucje pracowniczych programów emerytalnych, a nawet niektóre firmy inwestycyjne i spółki. Jak ma działać OIPE i kto będzie mógł zacząć oszczędzać na swoją przyszłość z pomocą tego rozwiązania? Sprawdzamy.
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Co to jest?
OIPE nawiązuje do angielskich słów Pan-European Personal Pension Product IPEPP. Jest to zupełnie nowy sposób na oszczędzanie, który proponuje się wszystkim mieszkańcom Unii Europejskiej. Choć projekt ma zasięg ogólnoeuropejski, każde z państw członkowskich ma mieć swoje własne regulacje dotyczące gromadzenia oszczędności.
Głównym celem OIPE jest zapewnienie emerytom pieniędzy na jesień ich życia. Rozwiązanie ma działać niezależnie od emerytury państwowej oraz innych filarów emerytalnych. Należy też podkreślić, że przystąpienie do OIPE jest dobrowolne i daje możliwość inwestowania transgranicznego. Dodatkowo ci, którzy skorzystają z OIPE, będą mogli uzyskać dostęp do produktów finansowych z różnych państw Unii Europejskiej. Otrzymają też możliwość odkładania na emeryturę w euro.
Nadzór nad OIPE w Polsce ma sprawować Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej subkonto ma być dostępne po ukończeniu 18. roku życia.
"Emerytura europejska" a IKE. Jakie są podobieństwa?
Według zapowiedzi OIPE ma być niezależnym elementem III filaru emerytalnego, co oznacza, że będą mogły korzystać z niego osoby, które posiadają już konta IKE oraz IKZE. OIPE ma bowiem opierać się na przepisach określających także funkcjonowanie IKE.
Obydwa rozwiązania są zwolnione z tzw. podatku Belki. OIPE i IKE łączy też wiek, w którym można zacząć wypłacać odkładane przez lata środki (to 60 lat lub 55 lat po osiągnięciu uprawnień emerytalnych).
Jakie są warunki korzystania z "europejskiej emerytury"?
Roczny limit wpłat do OIPE ma być kwotą odpowiadającą 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Dla przykładu: w Polsce kwota na rok 2023 wynosi 20 805 zł.
Ustalono też limit kosztów i opłat, które trzeba ponieść w związku z prowadzeniem OIPE. Mowa o 1 proc. zgromadzonego kapitału. Wpłat będzie można dokonywać nawet wtedy, gdy emeryt zmieni miejsce zamieszkania w UE. Środki na koncie mają być dziedziczone. Aby tak się stało, beneficjent musi wcześniej wskazać swoich spadkobierców.
"Europejska emerytura": Kiedy wejdzie w życie?
Dokładnie 7 lipca 2023 roku Sejm przyjął ustawę o OIPE, a 11 lipca projekt ustawy o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym trafił do Senatu. Izba wyższa parlamentu ma teraz 30 dni na jego przyjęcie lub odrzucenie.