Jak wynika z harmonogramu pracy KRS, podczas rozpoczynającego się w poniedziałek posiedzenia Rada przeprowadzi m.in. konkurs na dwa wolne stanowiska sędziowskie do Izby kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Ubiega się o nie sześcioro kandydatów w tym były rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera i były zastępca rzecznika prasowego sędzia Jarosław Dudzicz. Obaj są sędziami sądów rejonowych odpowiednio dla Warszawy-Woli i Słubic. Jednak tylko sędzia Mitera orzeka w sądzie rejonowym. Jarosław Dudzicz, decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jest prezesem Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Reklama

Antysemickie wpisy

Kandydatura Dudzicza może wzbudzać kontrowersje z uwagi na doniesienia o antysemickich wpisach w mediach społecznościowych, których miał być autorem. Według doniesień mediów sędzia Dudzicz miał zamieszczać w 2015 r. w internecie pod anonimowym profilem antysemickie wpisy. "Podły, parszywy naród, nic im się nie należy" - taki wpis o Żydach, jak pisała "Gazeta Wyborcza", umieścił w internecie użytkownik "jorry123". Prokuratura wszczęła w sprawie tych wpisów postępowanie, które nie doczekało się jeszcze finału.

Jak ustaliła PAP wysłuchanie sędziego Dudzicza przed Radą odbędzie się w poniedziałek po południu, a decyzja ws. tych kandydatur ma zapaść w głosowaniu zaplanowanym na środę. Z informacji PAP wynika, że sędzia Mitera zrezygnował z wysłuchania.

Obok Mitery i Dudzicza o stanowisko w SN ubiegają się: Paweł Bucoń z Sądu Okręgowego w Lublinie, Honorata Łopianowska z Wojewódzkiego Sądu Okręgowego w Warszawie, konstytucjonalista z Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Grzegorz Pastuszko i Piotr Telusiewicz z Sądu Okręgowego w Lublinie.

Podczas najbliższego posiedzenia KRS ma rozstrzygnąć też konkurs na jedno wolne stanowisko w Izbie Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Swoje kandydatury zgłosili: Elżbieta Czarny- Drożdżejko, Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz, Alojzy Skrodzki, Tomasz Smoleń, Krzysztof Sobieralski, Urszula Wilk.

autor: Mateusz Mikowski