Dzień Babci i Dzień Dziadka. Kiedy wypadają?

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 styczniaDzień Dziadka. W tym roku święta te wypadają odpowiednio w niedzielę i poniedziałek. Obchodzone są nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach na świecie. Często odbywają się jednak w innych terminach.

Dzień Babci. Skąd wzięło się to święto w Polsce?

Reklama

Początki Dnia Babci w Polsce przypadają na 1964 rok. Wtedy w popularnym tygodniku "Kobieta i Życie" pojawił się pomysł wyznaczenia dnia, który będzie świętem wszystkich babć. Wówczas jednak idea ta nie spotkała się ze zbyt dużym zainteresowaniem.

Jednak już rok później Dzień Babci zaczęto obchodzić w stolicy Wielkopolski, a jego pomysłodawcą był dziennikarz – Kazimierz Flieger. 21 stycznia 1965 roku odbywał się w Poznaniu spektakl "Drzewa umierają stojąc" w reżyserii Alejandro Casony, w którym w rolę Babci wcieliła się znana polska aktorka – Mieczysława Ćwiklińska. Artystka 1 stycznia tego właśnie roku skończyła 85 lat. Chciano w uroczysty sposób uhonorować ten fakt i już po pierwszym akcie spektaklu wręczono aktorce bukiet kwiatów i tort z napisem "Dla Babci". Wspomniano przy tym, że w Poznaniu 21 stycznia obchodzi się Dzień Babci.

W ten sposób – dosyć przypadkowo – rozpoczęły się obchody tego święta w naszym kraju. Jeszcze tego samego dnia o wydarzeniu donosił na swoich łamach warszawski "Ekspress Wieczorny", który w kolejnym roku ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Tym sposobem poznańskie obchody tego dnia zyskały popularność w całym kraju.

Dzień Dziadka i tradycja tego święta w Polsce

Reklama

Dzień Dziadka zaczęto obchodzić w naszym kraju później niż Dzień Babci. Na początku lat 70. XX wieku ogłoszono w Telewizji Polskiej konkurs na datę obchodów Dnia Dziadka. Duże uznanie zyskał początkowo 30 maja jako rocznica urodzin piosenkarza Mieczysława Fogga. Jednak w ostateczności data ta nie przyjęła się. Od lat 80. XX wieku Dzień Dziadka zaczęto po prostu obchodzić 22 stycznia, czyli bezpośrednio po Dniu Babci.

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

21 stycznia Dzień Babci obchodzony jest – poza Polską – również w Bułgarii i Brazylii. W wielu krajach Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzony jest jednego dnia pod taką właśnie nazwą. Bywa też określany jako Dzień Dziadków. W wielu krajach dzień ten jest świętem ruchomym.

Tak jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, w których Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które w tym kraju wypada w pierwszy poniedziałek września. Dzień Dziadków oficjalnie ustanowiony został tam w 1978 roku, przez prezydenta Jimmy’ego Cartera. Symbolem tego święta jest dla Amerykanów niezapominajka.

Wcześniej, bo już w latach 50. XX wieku, Dzień Babci zaczęto obchodzić we Francji. Święto to wywodzi się od popularnej kawy o nazwie "Kawa babci", która produkowana była w północnej Francji przez małżeństwo Monnier. Francuzi świętują Dzień Babci w pierwszą niedzielę marca.

W pierwszą niedzielę października Dzień Dziadków obchodzony jest w Wielkiej Brytanii. W wielu krajach – podobnie jak w Polsce – dzień ten ma stałą datę. W Niemczech – 11 lutego, w Hiszpanii – 26 lipca, w Meksyku 28 sierpnia, w Japonii – 15 września, natomiast we Włoszech – 2 października.