Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji wyjaśniło, że ze względu na ustabilizowanie sięsytuacji migracyjnej na szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej podjęto decyzję o zakończeniu tymczasowych kontroli granicznych na granicy polsko-słowackiej.

Reklama

W komunikacie dodano, że kontrole będą trwały do północy 2 marca 2024.

"Sytuacja na bieżąco monitorowana"

"W ramach współpracy transgranicznej sytuacja migracyjna będzie na bieżąco monitorowana i w przypadku wzrostu zagrożenia działania kontrolne na granicy mogą zostać wznowione" - czytamy w zamieszczonej na stronie resortu informacji.

"Straż Graniczna nadal będzie prowadzić kontrole wewnątrz kraju ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji na głównych szlakach komunikacyjnych i w innych wytypowanych miejscach" - dodano w komunikacie.

Kilkanaście tysięcy osób na granicy w ostatnim dniu

Na swoim profilu w mediach społecznościowych Straż Graniczna przekazała, że na granicy ze Słowacją w dniach 28-29 lutego funkcjonariusze skontrolowali 12,6 tysięcy osób i 6,8 tysięcy pojazdów.

Przypomnijmy, że od 4 października granicę słowacką można było przekraczać jedynie w określonych miejscach. Osoby wjeżdżające na teren Polski były sprawdzane wyrywkowo. Granicę przekroczyć można na podstawie dokumentu podróży.