Protest rolników. Utrudnienia

11 marca rolnicy w Wielkopolsce zablokowali wiele dróg. Jak informowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, protest rolników odbywał się m.in. na węźle Poznań-Komorniki i Poznań-Mosina na S5, a także na węźle Koło autostrady A2.

Wielkopolska policja przekazała, że łącznie w blokadach wzięło udział 700 rolników i blisko 580 maszyn rolniczych. Rolnicy protestowali w 16 lokalizacjach na terenie województwa wielkopolskiego.

Reklama

Nie obyło się bez incydentów. Pod urzędem w Tarnowie Podgórnym jeden z rolników rozrzucił zawartość obornika. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych oraz został zobowiązany do posprzątania miejsca.

Protest rolników 20 marca

Reklama

Już po zakończeniu protestu rolników 11 marca organizacja Rola Wielkopolski poinformowała o planowanych kolejnych demonstracjach.

Kolejny protest rolników, który zasięgiem obejmie cały kraj, odbędzie się 20 marca. "Naszym zadaniem jest zorganizować jak najwięcej oddolnych protestów w Wielkopolsce (…). Musimy wywrzeć ogromną presję na rządzie. Rodaków prosimy o wsparcie i wyrozumiałość, najlepiej zróbcie sobie dzień wolny od pracy, w ten sposób też pomożecie" – napisano w mediach społecznościowych.

Protest rolników w Poznaniu. Utrudnienia

Swój komunikat w sprawie protestów rolników 20 marca wydało Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania.

"Tym razem na utrudnienia i blokady muszą być również gotowi mieszkańcy Poznania. Zgromadzenie publiczne na ul. Głogowskiej w okolicach autostrady A2 rozpocznie się, według deklaracji organizatorów, od godziny 7:00 i potrwa do 19:00. Na utrudnienia muszą być również przygotowane osoby korzystające na co dzień z dróg dojazdowych do stolicy Wielkopolski" – czytamy w komunikacie.

Instytucja przypomina, że organizatorzy protestu zapowiadają, że w Poznaniu utrudnienia pojawią się na wjeździe na południu, na ul. Głogowskiej (w okolicy węzła z autostradą A2 oraz na wysokości ulic: Marii Lange i Opłotki).

"W podpoznańskich miejscowościach na utrudnienia będzie można natknąć się między innymi na rondzie Orła Białego w Komornikach, na drodze S11 na wysokości węzła Dąbrówka, w Swadzimiu na drodze S11 na wysokości węzła z DK92 oraz w Suchym Lesie na ul. Obornickiej w okolicy stacji benzynowej Orlen" – dodano.

Centrum przypomniało, że podczas zgromadzeń uczestnicy mają wykorzystać ciągniki rolnicze jako blokadę mobilną i stacjonarną, przepuszczając jedynie służby ratownicze.

Dlaczego protestują rolnicy?

Protesty rolników trwają od kilku tygodni w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej (UE). Polscy rolnicy domagają się odstąpienia od przepisów Zielonego Ładu, a także uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE.

Zielony Ład ma wprowadzić szereg wytycznych, które będą dotyczyły m.in. rolnictwa. Mają one pomóc osiągnąć neutralność klimatyczną w Europie do 2050 roku. Zakładają postawienie na bardziej ekologiczną i mniej emisyjną produkcję, a także obowiązkowe przeznaczenie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczne.