Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 r. w Warszawie. Młodość spędził w Gdyni. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Skończył też studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Reklama

W 1958 r. wydał swój pierwszy tomik wierszy "Wigilie wariata". Kolejnym tomikiem był wydany dwa lata później "Autoportret z bykiem". W 1963 wydał pierwszą próbę pisaną prozą, czyli "Studium", a rok później "Ciotkę". W 1967 r. zaczęły ukazywać się jego dramaty, najpierw "Ballady lipieckie", a rok później "Żołnierze" i "Rzecz listopadowa". W 1969 roku Bryll zadebiutował jako tłumacz, przekładając "Spadające gwiazdy" Otii Ioselianiego.

Ernest Bryll, poeta i autor przebojów

Napisał teksty oratorium „Kolęda-Nocka” i widowisk „Po górach, po chmurach” i „Na szkle malowane”. Teksty piosenek pisał od 1965 r. Jego utwory wykonywali liczni artyści, m.in. zespoły Myslovitz, Skaldowie, czy Dwa Plus Jeden.

W 1968 r. wraz z Markiem Sartem Ernest Bryll założył zespół Drumlersi. Sart pisał dla niego muzykę, a Bryll – teksty.

W latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii. Był odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Otrzymał wiele nagród literackich, poczynając od Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), a na Nagrodzie Miasta Stołecznego Warszawy (2009) kończąc.