Jak poinformowała Fundacja WWF Polska w swoich mediach społecznościowych, foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego i marca, zazwyczaj w Finlandii, Estonii i Szwecji.

Reklama

"Po około trzech tygodniach zaczynają się usamodzielniać, by móc później wyruszyć w morze i dotrzeć... chociażby na polskie plaże, choć na takie eskapady decydują się pojedyncze osobniki" - czytamy w instagramowym poście zamieszczonym na oficjalnym profilu organizacji.

Na polskie wybrzeże trafiają też chore osobniki

Wyjaśniono także, że w te foki, które trafiają do nas w kwietniu, często są poszkodowane przez los. "Wtedy to najczęściej można nad polskim morzem trafić na szczenięta, które z różnych powodów zbyt wcześnie straciły kontakt ze swoimi matkami, są ranne lub chore" - podała fundacja.

Reklama

Mogą jednak liczyć na pomoc wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Ci pozostają w gotowości 24 godziny na dobę, mimo że nie wszystkie foki znalezione na plaży potrzebują leczenia i rehabilitacji.

Reklama

Foka na plaży. Co zrobić?

Większość fok potrzebuje jedynie spokoju i odpoczynku. "W tym przypadku wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF odpowiednio zabezpieczają miejsce odpoczynku i edukują spacerowiczów na plaży. Zdarza się, że taka akcja trwa nawet kilka dni" - czytamy w informacji zamieszczonej na Instagramie WWF Polska.

Jak dodano, zeszły rok był dla wolontariuszy bardzo pracowity. Do foczych szczeniąt interweniowali aż 119 razy.

Jeśli trafisz na fokę, zadzwoń do Błękitnego Patrolu: 795 536 009.