Zarobki cudzoziemców w Polsce

Jak czytamy w artykule Łukasza Wilkowicza, według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) rok 2023 był czwartym z rzędu, w którym "wartość zarobków obcokrajowców w Polsce była porównywalna z wielkością dywidend ściągniętych przez zagranicznych właścicieli z filii ulokowanych w naszym kraju".

I tak wartość zarobków obcokrajowców wyniosła niemal 47 mld złotych. W tej kwocie należy wyróżnić 39,2 mld zł dla osób, które przebywają w Polsce do 12 miesięcy. Zaś 7,7 mld zł to środki dla osób, które opuściły swoją ojczyznę na dłużej. Kwota ta mówi o pieniądzach przesłanych np. bliskim.

Reklama

Pieniądze trafiają na Wschód

"Porównanie kwot w jednej i drugiej pozycji wskazuje, że krótkie pobyty mają większe pobyty. Ale szczyt jest już za nami. W porównaniu z 2022 rokiem wynagrodzenia zagranicznych pracowników w Polsce zmniejszyły się o prawie 800 mln zł. Za to transfery zarobków osób pozostających u nas dłużej były o prawie połowę większe niż rok wcześniej" – czytamy w DGP.

Dziennik podaje, że w drugiej połowie 2023 roku kwartalna wartość tych transferów przekroczyła 2 mld zł. NBP podaje też, że w IV kwartale ubiegłego roku przekazy te trafiały przede wszystkim do Ukrainy i Białorusi.

Reklama

Cudzoziemcy zmieniają gospodarkę

DGP zauważa, że dane z bilansu płatniczego wskazują, że coraz większa grupa obcokrajowców pozostaje w Polsce dłużej niż na 12 miesięcy. Co więcej, odnotowane przekazy pieniężne sugerują, że przybysze wciąż utrzymują ścisłe związki ze swoją ojczyzną.

"Dzięki przybyszom ze Wschodu Polska w krótkim czasie z gospodarki, dla której duże znaczenie miały przekazy od naszych rodaków przebywających za granicą, stała się źródłem zarobku dla obcokrajowców" – podaje DGP.

Czytaj więcej na temat zarobków cudzoziemców przeczytasz w artykule pod tytułem "100 mld zł dla cudzoziemców" autorstwa Łukasza Wilkowicza w Dzienniku Gazecie Prawnej >>>