- Nie osiągnęliśmy rekordu frekwencji, lecz mamy rekord ogłoszenia wyników wyborów samorządowych- ocenił szef PKW Sylwester Marciniak na wtorkowej konferencji prasowej, przedstawiając zbiorcze wyniki wyborów na włodarzy. Wskazał przy tym, że od zamknięcia lokali minęło 40 godzin.

Reklama

Ilu włodarzy wybrano?

W niedzielnych wyborach wybierano 2477 włodarzy: 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Łącznie w całym kraju 5469 komitetów wyborczych zarejestrowało 6729 kandydatów na te funkcje. Tylko jednego kandydata na włodarza zarejestrowano w 412 gminach.

W wyborach na włodarzy uprawnionych do głosowania było 28 milionów 990 tysięcy 776 osób, w tym 2 951 obywateli UE lub Wielkiej Brytanii. W wyborach wzięło udział 15 milionów 71 tysięcy 733 wyborców, czyli 51,99 procent uprawnionych do głosowania.

Reklama

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na wtorkowej konferencji prasowej, włodarzy wybrano w 1728 gminach i miastach.

W 748 gminach i miastach odbędzie się II tura wyborów, gdyż w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 21 kwietnia.

Jedna gmina wyjątkiem. Gdzie dogrywka?

Nie wybrano włodarza w jednej gminie, w której zarejestrowano tylko jednego kandydata. Kandydat ten w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji - zgodnie z Kodeksem wyborczym - wyboru wójta dokona rady gminy.

Druga tura wyborów odbędzie się między innymi w 60 miastach prezydenckich. Dogrywka w wyborach na prezydenta będzie potrzebna w 9 miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Ponadto, ponowne głosowanie odbędzie się między innymi w takich miastach, jak Bełchatów, Bielsko-Biała, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Inowrocław, Jelenia Góra, Konin, Koszalin, Ostrołęka, Piła, Przemyśl, Radom, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Słupsk, Suwałki, Tczew, Tychy, Wejherowo, Włocławek, czy Zamość.

Niemal 200 tysięcy nieważnych głosów

PKW podała ponadto, że w wyborach włodarzy głosów ważnych oddano 14 milionów 873 tysięcy 64 (98,68 procent wszystkich głosów oddanych).

Głosów nieważnych oddano 198 tysięcy 669 (1,32 procent). Głosów nieważnych z powodu postawienia znaku X obok nazwiska dwóch lub więcej kandydatów albo jednocześnie za i przeciw wyborowi kandydata oddano 60 tysięcy 631 (30,52 proc. głosów nieważnych). Głosów nieważnych z powodu niepostawienia znaku X obok nazwiska żadnego kandydata oddano 136 tysięcy 954 (68,94 procent). Głosów nieważnych z powodu postawienia znaku X obok nazwiska skreślonego kandydata oddano 1084 głosy (0,55 procent).