Wzrost zachorowań na odrę w Polsce

Odra to najbardziej zaraźliwy wirus chorobowy na świecie i jeden z najgroźniejszych. Liczba zachorowań w Polsce gwałtownie rośnie, zaś w Europie w 2023 roku stwierdzono aż 45-krotny skok wykrytych przypadków.

Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie poinformował, że w okolicach stolicy wykryto ostatnio najwięcej przypadków. Epidemiolodzy nie mają wątpliwości, że to efekt spadku szczepień wśród dzieci.

Reklama

- Otrzymaliśmy telefon z sanepidu, informujący o znacznym wzroście zachorowań na odrę w okolicach Warszawy – przekazała na antenie "Polsat News" Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

- Mamy dwie grupy rodziców, większość to ci, którzy uznają zasadność każdego szczepienia i pilnują kalendarza szczepień ochronnych. Jest jednak pewna grupa rodziców, która nie wierzy naukowcom, ale dziwnym treściom poruszanym w internecie i podejmuje ryzykowne decyzje – dodała.

Reklama

Lekarze ostrzegają przed powikłaniami po odrze

W związku z sytuacją sanepid zaapelował do rodziców o kontrolowanie kalendarza szczepień.

- Mamy prawie czterokrotny wzrost zachorowań, w całym 2023 roku zanotowaliśmy jedynie 36 przypadków. Tymczasem tylko od stycznia do marca tego roku potwierdzonych przypadków jest już 40, a w całym roku 2022 było ich zaledwie 27 – podkreślił Szymon Cienki, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego cytowany przez "Fakt".

Zdaniem dr n. med. Pawła Grzesiowskiego, sytuacja w Polsce jest wynikiem zwiększonej aktywności tego wirusa w różnych regionach. Jak dodał, najbardziej zagrożone są najmłodsze dzieci, poniżej roku.

Ekspert ostrzega przed poważnymi powikłaniami. Wyróżnia się wśród nich: ciężkie zapalenie płuc, zapalenie mózgu, czy przewlekłe podostre zapalenie mózgu, które po kilkunastu latach prowadzi do śmierci.

Tymczasem dwie dawki szczepionki skutecznie chronią przed odrą. Pierwszą dawkę powinno się przyjąć w 13-14 miesiącu życia, drugą w szóstym roku życia.

Odra. Objawy choroby

Objawy odry na początku można pomylić z objawami grypowymi. Występuje kaszel, katar, zapalenie spojówek z łzawieniem oraz nawet ponad 40-stopniowa gorączka.

Następnie pojawia się wysypka. Jest ona plamisto-grudkowa i zaczyna się na linii włosów oraz za uszami i rozprzestrzenia się w dół tułowia.

Choroba zazwyczaj trwa około 10 dni.