Zgon mogą zgłosić najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej, w tym współmałżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo (brat, siostra), dalsi krewni, np. siostrzenica, bratanek lub teściowie.
W przypadku braku możliwości osobistego zgłoszenia przez najbliższych, można upoważnić pełnomocnika. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z urzędem, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo załatwić formalności przez osobę trzecią.

Reklama

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia zgonu

Aby zgłosić zgon, należy przedłożyć kilka dokumentów np. kartę zgonu. Jest to dokument wystawiany przez lekarza, który stwierdził zgon. Dodatkowo dowód osobisty osoby zmarłej i swój dokument tożsamości. Może być też paszport.

Reklama

Termin zgłoszenia zgonu

Zgłoszenie zgonu należy złożyć w ściśle określonym czasie. Do 3 dni od momentu wystawienia karty zgonu przez lekarza. Do 24 godzin w przypadku, gdy śmierć nastąpiła na skutek choroby zakaźnej.

Gdzie zgłosić zgon?

Zgon zgłasza się w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca, w którym nastąpiła śmierć.

Po zgłoszeniu zgonu kierownik USC dokonuje jego rejestracji, sporządzając akt zgonu. Po zarejestrowaniu śmierci urząd wyda jeden bezpłatny odpis skrócony aktu zgonu. Ten dokument jest niezbędny do przeprowadzenia pogrzebu oraz załatwienia formalności, np. ubezpieczeniowych.

Co się dzieje po zgłoszeniu zgonu?

Po zgłoszeniu zgonu osoba zmarła zostaje automatycznie wymeldowana z miejsca stałego lub czasowego pobytu, dowód osobisty osoby zmarłej zostaje unieważniony.