Minister podkreślił, że dzięki współpracy specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wód Polskich monitorowany jest wzrost poziomu wody w okolicach Opola. Obecnie fala kulminacyjna przemieszcza się przez Opole, a jej maksymalny poziom osiągnie około godz. 20 powiedział Klimczak.

Reklama

Eksperci są jednak zgodni, że sytuacja w mieście nie stwarza zagrożenia.Opole jest bezpieczne, możemy czuć się spokojnie – dodał minister.

Fala powodziowa na Odrze spłaszczona

Fala powodziowa na Odrze, która pojawi się w Opolu, będzie spłaszczona i będzie przechodziła przez miasto w ciągu 2-3 dni. W najwyższym momencie kulminacyjnym jej poziom będzie o 80 centymetrów niższy niż wysokość wałów przeciwpowodziowych, poinformowała w środę prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska, powołując się na prognozy hydrologiczne.

Apel o unikanie wałów przeciwpowodziowych

Reklama

Prezes Wód Polskich zaapelowała do mieszkańców, aby nie zbliżali się do wałów oraz infrastruktury hydrotechnicznej, w tym zbiorników. Zaznaczyła, że wały są kluczowym elementem zabezpieczającym i nie powinny być obciążane przez osoby postronne.

Zbiornik Racibórz działa z rezerwą

Joanna Kopczyńska podkreśliła, że zbiornik Racibórz, który został wypełniony w 70-80 proc., ma jeszcze wystarczającą pojemność na przyjęcie dodatkowej wody. Aktualnie zbiornik jest zamknięty, co oznacza, że nie ma odpływu wody, a przepusty są kontrolowane. Możliwe, że niewielka ilość wody przedostanie się nad przepustami, co jest normalnym zjawiskiem.

Zbiornik Racibórz Dolny, o pojemności 185 mln metrów sześciennych, został zaprojektowany, aby przyjąć nadmiar wody z Odry. Napełnianie zbiornika rozpoczęto w niedzielę rano, by skutecznie przejąć wodę napływającą z rzeki. Budowa zbiornika, ukończona w 2020 roku, była jedną z największych inwestycji hydrotechnicznych, o wartości około 2 miliardów złotych, finansowaną z funduszy Unii Europejskiej, Banku Światowego i budżetu państwa.

Działanie zbiornika Racibórz wspomaga polder Buków, który od 2002 roku pełni ważną funkcję w systemie ochrony przeciwpowodziowej. Polder wyposażony jest w 14,5 km wałów oraz mechanizmy sterujące, które pomagają regulować pracę zbiornika i kontrolować poziom wody.