"Ciche Miasto II" to kryptonim akcji, którą uruchomili policjanci w Warszawie. Jej głównym celem jest eliminacja z ruchu aut, które generują nadmierny hałas. Tylko w sobotę policja zatrzymała 16 dowodów rejestracyjnych i wystawiła 37 mandatów karnych. Skontrolowano w 55 pojazdów, w tym 16 z użyciem sonometru.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Zanieczyszczenie hałasem - co to takiego?
Hałas generowany przez samochody jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia hałasem w obszarach miejskich. Pochodzi on głównie z trzech źródeł: silnika, układu wydechowego oraz kontaktu opon z nawierzchnią drogi. W miastach, gdzie ruch drogowy jest intensywny, hałas samochodowy może osiągać poziom, który negatywnie wpływa na zdrowie i komfort życia mieszkańców.
"Pojazd poruszający się po drogach powinien spełniać odpowiednie wymogi techniczne, w tym te dotyczące ochrony środowiska" - poinformowała policja. Oprócz hałasu kontrolowane było przyciemnienie szyb w samochodach i jego wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu.
Akcja "Ciche Miasto II". Pomiar hałasu, nie prędkości
Podczas akcji "Ciche Miasto II" funkcjonariusze prowadzą kontrole w ścisłym centrum Warszawy oraz w dzielnicach, w których dochodzi do naruszeń w postaci przekraczania przez pojazdy dopuszczalnego poziomu hałasu.
W akcji uczestniczy specjalna grupa SPEED, a policjanci wykorzystują oznakowane i nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideo rejestratory oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe, które mierzą m.in. poziom emitowanego hałasu, a także przepuszczalność światła szyb w samochodach.